De Vermaning in de Kogerstraat, Fotocoll. hvt Bakker. (De eerste vijf zijn Oude Friesen, de volgen de negen zijn van de drie Vlaams-Waterlandse gemeenten van De Waal, Oosterend en Den Burg). Diaken Wilkes begint 2Vi jaar later een eigen Vermaning aan de Burgwal. Uit enkele artikelen: art. 8. bij geldgebrek moet zowel bij de Friese als de Waterlandse Sociëteit van Noord-Holland aangeklopt worden; art. 13. De leraar mag de leden van Den Hoorn uit nodigen voor het Heilig Avondmaal (volgens oud gebruik). Leraar Jan Stuurman doet in deze Vermaning dienst vanaf 1772 tot zijn overlijden op 2 november 1776. Leraar Pieter Gerrits Bakker doet dienst tot zijn over lijden in 1783. In de plaats van de overleden Stuurman werd op 9 maart 1777 de leraar Johannes Pieter Staneke beroepen, afkomstig van de Vriesche gemeente Midde- lie en Axwijk. Staneke en de meeste Doopsgezinden verlangen naar gelijkheid en zijn dus patriottisch gezind. Als de patriotten in 1787 verhezen heeft hij veel te duchten van de Oranjegezinden van Ooster end. Dit lezen we in zijn dagboek, gepubliceerd in het blad van de Historische Vereniging Texel nr 35. p. 5-8. In 1783 gaat het tractement van deze leraar omhoog naar f600,- per jaar (DGT nr. 331). Na 13 jaar neemt Johannes Pieter Staneke op 28 februari 1790 afscheid, hij gaat naar Enkhuizen. De volgende leraar is hier zeer kort. Dirk Huisman doet intrede op 6 juni 1790 en doet zijn laatste preek al op 15 augustus van hetzelfde jaar. Vanwege zijn meer dan overspelige gedragingen wordt er een officieel onderzoek ingesteld. Wat is er gebeurd? Huisman is met juffrouw Meijer in de herberg De Witte Valk in Hoogwoud in één bed gekropen en heeft gedaan of zij zijn vrouw was. Bovendien gaf hij zich uit als predikant der gereformeerden te De Koog. Huisman beweert dat het een leugen was, maar iemand die later op Texel kwam had hem gezien en de herbergierster verklaarde dat slechts één bed in de kamer beslapen was. Huisman moet nu wel bedanken. Nu wordt de leraar van de Helderse Vermaning, Sytze Hidsersz Hoekstra - de zoon van Hidser Sytsesz Hoekstra die hier van 1758 tot 1763 leraar van de Friese Vermaning was - beroepen onder aantrekkelij ke condities. De wedde wordt verhoogd naar f800,- en vrije woning en 40 tonnen turf. Sijtze Hidsersz Hoekstra wordt bevestigd op 3 oktober 1790. Hij overlijdt hier op 7 juni 1814. Tot zover de leraren of predikanten van de Verenigde Doopsgezinde gemeente. Nog enkele wetenswaardigheden van het kerkgebouw: op 3 mei 1863 wordt een klok, hangend in een klok kentorentje, voor het eerst in gebruik genomen. Daarmee is de Doopsgezinde gemeente van Texel één van de zeer weinige, zo niet de enige Vermaning in den lande waar een klok wordt geluid. Commentaar levert het wel op, Jan Koning vindt dat klokkenluiden Nummer 89, december 2008 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 27