4. De Vermaning der Friezen (Oude Friezen) aan de Kogerstraat (ca. 1650 -1772) De Friezen moeten na de splitsing met de Vlamingen nog enige tijd hun diensten hebben gehouden in de brouwerij in de Gasthuisstraat. Daarna is dit gebouw verlaten en is men vermoedelijk halverwege de 17e eeuw begonnen met een nieuw, speciaal als Vermaning gebouwd kerkgebouw. Natuurlijk als schuilkerk wat achteraf, achter de Kogerstraat. Deze Vermaning is in T-vorm gebouwd. Er is wel uitgegaan van het principe van de huis kamer, maar de lange, tegenover de preker liggende zijde is drie keer uitgebouwd, zodat een T-vorm ont staat, waarvan de poot steeds langer werd. De eerste keer gebeurde dit in 1723, ongetwijfeld vanwege de toename van het aantal leden. Het jaartal 1723 vinden we terug in een balk in de Vermaning. Na het samengaan met de Vlaams- Waterlandse Vermaningen in 1772 en daarmee het afstoten van de Vermaning aan de Burgwal en de pas torie aan de Groeneplaats, ontstonden in 1774 nieuwe aanbouwen en een kosterswoning aan weers- Burg in 1 828. 327: (aangegeven met pijl de nog korte poot van de T). De Vermaning met daaraan vast de kerkenraadskamer en kosterswoning. 328: Armenhuisje van de Doopsgezinden 329: Plaats van de huidige kosterswoning 320: De pastorie van de Doopsgezinde gemeente, met tuin grenzend aan de Vermaning. 321Raadhuis van Texel in 1828. zijden van de oorspronkelijke schuurvorm. Dit was nodig om de aangebrachte gaanderijen te kunnen bereiken. De aanbouwen werden gerealiseerd met stenen van de afgebroken Friese Vermaning van De Waal en de voormalige Friese Vermaning aan de Gasthuisstraat. Kosten: f 2025 en negen stuivers. Op het detail van de kadastrale atlas zien we dat de poot van de T nog slechts één derde deel is van de huidige situatie. In 1857 wordt de poot van de T met 5 meter verlengd ten behoeve van de plaatsing en de bereik baarheid van het orgel. Daarna is er nog eens verlengd Grondvorm van een Vermaning De grondvorm van de Vermaning is ontstaan uit de huiskamerbijeenkomsten. Aan de lange zijde van de kamer zat de liefdepreker achter een tafeltje en naast hem aan weerszijden nog twee liefdeprekers en twee diaconen of regeerders of opsienders der gemeente. De broeders en zusters zaten daar meest al in banken in U-vorm omheen. Als de gemeente groter werd, was het soms nodig om de tegenover gelegen lange zijde voor een deel uit te bouwen, zodat als het ware een T-vorm als gebouw ontstond, zoals bijvoorbeeld bij de Vermaning in Den Burg. als het nieuwe orgel geplaatst gaat worden in 1876. Ook in 1882 is aan de westzijde verder uitgebouwd, gezien de steen daarin met het opschrift De eerste steen is gelegd door Herman Bakels 15 juli 1882. Herman was de oudste zoon van ds Pieter Simon Bakels. Men kan de Vermaning bereiken vanaf de Kogerstraat via de Vermaningsglop (een naam die eerst in de vo rige eeuw aan de huidige kosterswoning is bevestigd) en aan de andere zijde via de Jan Reijstraat. Van deze Vermaning zijn uitzonderlijk weinig gege vens uit de eerste eeuwen bewaard gebleven. Na de vermoedelijke leraar Jan Cornelisz Pelser volgt eerst in in 1687 weer een gegeven in een akte van 19 januari. Sijbrant Jansen Cooperslager en zijn broer Cornebs Jansen Tinnegieter laten vastleggen dat hun moeder, de overleden Trijn Sijbrants een obligatie bestemd heeft voor de leeraars, opsienders ofte besorgers van de mennionisten, genaempt de oude vriese en wel specialijck Arien Kareisen. Tesselaars die niet Doopsgezind zijn kunnen het alle maal niet meer uit elkaar houden: de notaris had eerst opgeschreven: genaempt de Vlamingen, vervolgens een streep door Vlamingen gezet en er boven geschreven Oude Vriese. Uit een akte van 11 februari 1687 wordt duidelijk dat Kareisen opsien- der is. Hierin komt voor: Arien Kareisen als opsiender van den Mennioniste gemeente, genaempt de Vriese. De aanduiding Friese komen we nog een keer tegen bij een zelf opgesteld epistel van Dirk J. List op 21 juli 1769 als hij 7350, - schenkt aan de - hij schrijft zoals hij spreekt - diakes van de Vrisse Minnoniten gemente. De volgende vermaner was Augustijn Dijksen van 1731 tot zijn overlijden op 15 oktober 1764. Een tweede liefdepreker was Cornelis Pieters, overleden in 1763. Op 14 oktober 1753 wordt voor het eerst een gestudeerde beroepen. In de Doopsgezinde wereld worden dit 'vrijgestelden' genoemd. Dat wil zeggen dat zij door de zusters en broeders vrijgesteld zijn van een normale baan om alle taken als geestelijk leider goed te kunnen vervullen. Het was Sijtse 18 Historische Vereniging Texel Nummer 89, december 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 24