Herinneringen aan een vakantie op Texel nentaal stelsel noemen.. Maar hij zag nog steeds tekenen van welvaart: De keurlijke fijne wijnen hebben bij velen voor de bierfles plaats gemaakt; koffijthee en suiker zijn bij na als contrabanden aan te merken. Evenwel over het geheel leeft men nogal vrij ruim en goed. Op het visi- tehouden en in de onderlinge verkeering hebben de slechte tijden nog geene merkelijke verandering gemaakt, tenminste niet in Burg. Over het algemeen beminnen deze Eilanders den omgang, en dezelve is gul, vrolijk, ongedwongen. Ook zijn ze in de grond liefhebbers van goede cier.Ze zijn gul van aard, vriendelijk en beschaafd De denkwijze is over het algemeen liberaal, vooral ook in het godsdiensti ge. Elk staat zijne belijdenis voor en voor het overige gaan alle met elkander als broeders om, zonder dat de een den ander om zijn geloof veroordeelt. Zelfs is het niet vreemd in een en dezelfde kerk leden van alle de verschillende gezindheden onder de opmerkzame toehoorders te zien. Zindelijkheid en orde heerschen in de huizen, zonder dat Noordhollandsche popachtige en gekke, hetwelk van de vertrekken in het huis eenen afgod en het leven lastig maakt. Eene bijzonderheid merkte ik op in eene deftige boerenwooning te Waal. De grond der koestallen was belegd met zoden van ongemeen fijn gras; door de vochtigheid des gronds bleef hetzelve niet alleen een goed gedeelte van den zomer groen, maar bragt zelfs vele bloemen voort. Deze soort van versiersel stond werkelijk fraai en maakte veel aange namer indruk dan die ontelbare porceleinen potten, schotels en borden, met welke in den zomer de witgeschuurde koestallen in Noordholland overladen worden. De lust om nuttige werken te lezen is op dit eiland algemeen, en vele boeren zijn leden van het een of ander leesgezelschap. Mijn naam is Bettie Rootliep en ik ben 76 jaar geleden in Nederlands fndië geboren. In 1946 kwam ik naar Nederland. Dat was, zeker na mijn ervaringen in een Jappenkamp, een heel andere wereld. In 1950 begon ik aan de opleiding voor kleuterleidster. Die zou vier jaar duren. De eerste dag was natuurlijk spannend: Wat voor meisjes zitten er dan bij je in de klas? Ook was het iedere dag een flink eind fietsen van Bussum naar de 'andere' kant van Hilversum. De bus was geen optie - die deed er veel te lang over. Al gauw bleek dat er meer meisjes uit Bussum/Naarden op die opleiding zaten. En dat was best gezellig Vertrek van Texel Potter logeerde de laatste nacht voor zijn vertrek naar Harlingen in Oudeschild. Den laatsten morgen van mijn verblijf alhier op mijn liefelijk kamertje gezeten zijnde, en mijn ogen over den ruimen bijkans ledigen waterplas latende aan, wel eens de verzamelplaats van ontelbare schepen uit alle de deelen der wereld, kon ik niet nalaten mij die tijden in mijne gedachten te rug te roepen. Welk een verbazend, welk een hemelsbreed onderscheid met deze tijd! Welk een rampzalig resultaat! Ik verliet dit Eiland met den hartelijken wensch, dat mijn dierbaar Vaderland, en dus ook Texel, thans onder een ijzeren juk gebukt gaande, eerlang van vreemden druk rnogt ontheven worden; dat rust en vrijheid, onrust en dwingelandij vervangen; dat nering en handtering bloeijen en Nederlands kielen ongehinderd de zoute baren bevaren Weggelaten gedeelten werden in dit artikel aangeduid met of cursief samengevat. De vetgedrukte kopjes ontbreken in het originele boek. Wilma Eelman Literatuur: J.G. Frederiks en E Jos. van den Branden, Biographisch woordenboek der Noord- en Zuid Nederlandsche Letterkunde, 1888 - 1891 (DBNL) E. Krol, De "vrijwillige" ballingschap van Hebelius Potter, in: De Achttiende Eeuw 38 (2006) nr. 2 H. Potter, Lotgevallen en ontmoetingen op eene mis lukte Reize naar de Kaap de Goede Hoop in de jaren 1804-1805-1806, Haarlem 1806 H. Potter, Lotgevallen op eene reis van Friesland, door Westfalen en het Waldeckse, naar Hanau in september 1813, uitgegeven in 1816 door A.B. Saakes in Amsterdam fietsen, vooral als het donker was: twee keer in de week 's avonds om negen uur terug fietsen.. Een klasgenote, Ineke, had dezelfde achtergrond; we bleken goed bij elkaar te passen en werden goede vriendinnen. Dat is gebleven tot haar overlijden in 2007. Natuurlijk had ik in 1950 ook kennis gemaakt met de familie van Ineke. In de zomervakantie gingen ze altijd naar Texel. Of ik zin had om mee te gaan? Geen idee wat me te wachten stond, maar het leek me best gezellig met zo'n hele groep. Broer, neef, vrienden, enzovoorts. Haar moeder, en een oom en 12 Historische Vereniging Texel Nummer 89, december 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 14