TGK'VATil.'K 'S dat er op verre na geen genoegzame voorraad voor het Eiland geteeld wordt. Het nadeelige en onaangename hiervan gevoelt men weliswaar minder door de nabijheid van Friesland en Noordholland, vanwaar eene genoegzame hoeveelheid wordt aangebracht; doch dit aangebrachte is door gaans duur en veeltijds niet van de beste soort Evenwel blijft men in dezen bij het oude, en legt zich niet toe op een tak die, althans in meer gunstige tijden, groote voordeden aan dit Eiland zou kunnen opbrengen. De enkele buitenplaats toch, had in den verloopenen zomer voor meer dan driehonderd guldens aardbeziën aan de wei nige op de rede liggende schepen geleverd. OP T.EHT. II KIS VAX TH IE.SI. AND, DOOK WKSTEAI.EN EN HET WAEDEKSC'HK, VAAK H A N A TT, in .September 1813. DO OU II. P O T T E E. Medelid van het Groot-Bertoglijlc Frankfort «cK Consistorie, en Predikant hij de Nederlandfclie gemeente en over hetzelve op de Helder, de kusten van Noordholland en het eiland Wieringen. Vooral de vermaarde Texelschen Reede, welke vlak voor dit dorp is, waar alle groote schepen ten anker komen, draagt bij aan het levendige voorkomen. Ook is de bloei van dit dorp niet weinig toegenomen door de niet verre van het dorp aangelegde haven. Tuinen zijn hier geene, en boomen, bij mijn weten, niet een enkele. Die dus in de schaduw van het groen der boomen zou willen rusten, moet op het Schild niet zijn. Voor zulk een verkwikkelijk genot is hier volstrekt geen gelegenheid. De aardbeien van Brakenstein Wat de luchtgesteldheid dezes Eilands aangaat, de zelve is over het geheel ruw en koud. Van hier dat alle de voortbrengsels des lands zeer laat tot rijpheid komen. Ik bevond mij aldaar tegen het laatst van Augustus en toen was men eerst met hooijen bezig. Over het algemeen komt alles laat, vooral ook de tuingroenten, die schaarsch zijn: ook zijn de tuinen zeldzaam, en het bouwen der groenten zoo gering, De Texelaars zijn over het algemeen geen vrienden van bomen Intusschen geloof ik niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat de Texelaars zelve opzettelijk hun best schijnen te doen, om lucht en land te bederven. Het laatste namelijk, voor zoo verre zij dat voor den moesbouw ten eenemaal onbruikbaar maken. De bewooners zijn namelijk over het algemeen geene vrienden van boomen. Al wat boom is, moet van kant: het geheele Eiland ligt als een kale vlakte daar. Om zich daarvan te overtuigen, behoeft men maar vanaf de hoogte tusschen Burg en het Oude Schild in het rond te zien: want dat weinige geboomte, dat zich, zoo als bij Burg en Waal vertoont, beteekent over het geheel niets. Plaatsen, voorheen beroemd wegens het aangena me lommer harer uitgestrekte bosschen en plantaad- jen, zoals bijzonder Waal en Oosterend, hebben thans niets meer dan eene schaduw van die vorige heerlijkheid, en, in plaats van bosschen, enkele boomen en struiken. De gevolgen van zulk eene han delwijze vallen duidelijk in het oog, en zullen zich van tijd tot tijd meer doen gevoelen: een kouder luchtgestel, en de winden ter wederzijds uit de opene zee waaijende, en door niets opgehouden of gebroken wordende, oefenen op het vlakke land een geweld, tegen hetwelk geen kruid of plant bestand is. En thans is het reeds zoo ver, dat men daar, waar men eenige beschutting wenscht, niet, dan ten hoog ste, bezwaarlijk eenig boom- of struikgewas in het leven behouden of tot wasdom brengen kan. Gul van aard, vriendelijk en beschaafd, liberaal en liefhebber van goede sier Potter signaleerde dat Texel financieel veel schade leed door het vrijwel stilvallen van de internationale scheep vaart en handelals gevolg van wat wij nu het Conti- Nuramer 89, december 2008 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 13