lende afdelingen. Op Texel was dat de HMvL afdeling Eierland, die later de afdeling Texel heette. Later ont stonden weer afsplitsingen in deze maatschappij. In 1908 het Friesch Melkschapen Stamboek 1908 In 1909 de Vereniging tot Verbetering van de Schapenfokkerij in Noord-Holland. In 1926 is deze ■- -.v - V - Lincoln-ram van P. Stapel uit Hoogkarspel. (Een paar plekken niet geschoren.) F okverenigingen De maatschappijen van landbouw of verenigingen tot ontwikkeling van de landbouw waren ook warme pleitbezorgers voor het landbouwonderwijs. Zo werd in 1896 door hun toedoen de Rijkslandbouwschool te Schagen opgericht en werd in 1888 het Rijks landbouwproefstation in Hoorn gestart. Daarnaast werd in 1898 een tweejarige landbouwwintercursus op Texel begonnen. In 1896 kwam de Provinciale Commissie voor de Veeverbetering tot stand. Zo was de tijd er ook rijp voor dat er rundveestamboeken ontstonden. In 1874 werd het Nederlandse Rundvee Stamboek opgericht en de werkelijke victorie van de moderne veeverbetering begon in 1896 toen een aantal vee boeren bijeen kwam in Hoogkarspel. Op voorstel van Dirk Brander Tz. vormden ze daar een fokvereniging waarbij ze hun koeien op hun melkgift lieten onder zoeken, waardoor ze in staat waren de beste melk koeien uit te zoeken en deze te laten dekken door stieren van melkrijke komaf (zie: Paradijs der runde ren, door: v.d. Wiel en Zijlstra). Meerdere nieuwe fokverenigingen werden opgericht en het is dus niet toevallig dat toen ook de schapenhouderij begon met fokverenigingen In 1907 ontstond het Friesch Lincoln Schapen stamboek (opgeheven in 1954) vereniging van naam veranderd in: het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland. Al snel werden in ons land ook voor allerlei andere schapenrassen stamboeken opgericht. Zoals we zullen zien, werd het Texelse schaap erg populair en daarom werden later ook in andere provincies in Nederland Texelse Schapenstamboeken gesticht. Het bleef niet bij Nederland, wereldwijd vindt men stam boeken (breeding societies) voor het Texelse schaap. De Vereeniging tot verbetering van de Schapen fokkerij in Noord-Holland Op 31 januari 1910 in Café "Central"te Alkmaar werd tijdens de algemene vergadering van "de Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noord-Holland" het eerste jaarverslag uitgebracht. In de gedrukte versie lezen we dat "uit den schoot der in onze provincie zoo actieve Vereniging Hollands Noorderkwartier voortgesproten, riep eene commissie de Noordhollandsche Schapenfokkers en verdere belang hebbenden op, tot bijwoning eener vergadering op 20 Augustus te Alkinaar, ten einde zoo mogelijk volgens alom verspreide circulaire, over te gaan tol oprichting eener vereeniging van schapenfokkers" Eerst werd met goedkeuring van de 41 aanwezigen 6 Historische Vereniging Texel Nummer 86, maart 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 8