Eén van de eerste beschrijvingen van het type: Texelsch Schaap Inleiding In een artikel in "Texel, Uitgave van de Historische Vereniging, nr. 75, maart 2005" schreven we over het streven van de gebroeders C. en J.S. Dijt om het Texelse schaap te verbeteren. Zij waren voorlopers wat betreft het gebruik maken van de pas ontdekte erfelijkheidswetten in de fokkerij. Zij kregen hierbij steun van de bioloog Dr. A.L. Hagedoorn, leerling van prof. De Vries, één van de wetenschappers die de Mendelse wetten herontdekten. De gebroeders Dijt waren natuurlijk niet de enigen die actief waren in dit streven. Ook het schapen stamboek met zijn fokkers speelde daarin een belangrijke rol. In het provinciaal archief te Haarlem vonden we in mooi handschrift een omschrijving van het Type Texelsch Schaap, dat de fokkers in 1917 voor ogen hadden. Over het begin van het stamboek met zijn fokkers gaat dit artikel. dat kostte in den beginne veel moeite, vooral bij con servatieve boeren, die niets van nieuwigheden moes ten hebben. Hierbij denken we aan de moeite die het kostte om de ideeën van Justus van Liebig (na 1840) over plantenvoeding in praktijk te brengen en te bemesten met guano of kunstmest, of aan het toepas sen van de erfelijkheidswetten (na 1900) in de fokke rij- Vooruitziende mensen richtten dan ook om die reden maatschappijen op, die tot doel hadden kennis over te brengen naar de praktijk. Zo was er in Nederland al sinds 1776 een Maatschappij ter Bevordering van den Landbouw, doch deze maatschappij werd opgeheven in 1846. Sommigen van de leden van deze maatschappij stichtten op 19 april 1847 te Amster dam een nieuwe mij., namelijk de Hollandsche Maat schappij van Landbouw (HMvL)die als werkgebied de provincies Noord- en Zuid-Holland had. De taak Texelse boerderij aan de Waterweg te Den Burg, Texel. Foto stamboek Kennisoverdracht Door de ontwikkelingen in de natuurwetenschappen in de achttiende- en negentiende eeuw was de kennis over de grond (bodemkunde) met de voedingsstoffen (scheikunde) en over de planten- en dierenwereld met hun ziekten sterk toegenomen. In toenemende mate werd begrepen dat veel van die kennis nuttig was voor de praktijk. Doch die kennis moest wel overgebracht worden en van deze maatschappij bestond in hoofdzaak uit het verbeteren van de techniek op de bedrijven door het houden van tentoonstellingen en wedstrijden. Tevens wilde men nieuwigheden op het gebied van de landbouw propageren door het organiseren van lezin gen als inleiding op de algemene vergaderingen. Daarnaast trad het bestuur vaak op als adviseur van de regering. De HMvL had in Noord- en Zuid-Holland verschil- Nummer maart 2008 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 7