der herkenning. Menigeen vertelde ook een oude merklap of iets anders thuis te hebben en ik heb in de maanden na die bewuste dag het nodige bekeken, gefotografeerd en zelfs aangeboden gekregen. Heel toevallig kreeg ik in die tijd 2 stoplappen onder ogen, waarvan ik onderdelen herkende van afbeeldingen uit HET boek van de merklappen- liefhebbers: "Over merklappen gesproken..." door mevr. M.G.A. Schipper-van Lottum. Beide lappen stamden uit de 18e eeuw, (1789 en 1799), beide hadden een cartouche waarin initialen van de maakster met het jaartal waarin de lap gemaakt was en beide hadden een gestileerde rand van aardbeitjes. Er zijn meer kenmerken, maar dit zijn de duidelijkste. Deze lappen staan bekend als "Hoornse lappen", en ditmaal niet als gemaakt in Den Hoorn bij juf Keyser van de Tesselse rode lapjes, waarover ik schreef. Deze 2 zijn in de 18e eeuw gemaakt onder leiding van een juf, waarschijnlijk op een (Franse?) (kost?)school in Hoorn en waarschijnlijk later van haar opvolgster die in dezelfde stijl bleef werken. Beide in Den Hoorn gevonden! Momenteel inventariseert een vrijwilligster van het Westfries Museum in Hoorn deze lappen. Er zijn uit Stoplap uit 1 799. In coll. R Bruin-Jansen alle hoeken en gaten van Nederland en zelfs België exemplaren gevonden die tot deze reeks behoren. Al met al bijna 30 stuks! Van een aantal meisjes is door onderzoek in archieven, doopboeken enz. de naam boven tafel gekomen en daarnaast vaak ook bijzon derheden over de familie. Doordat ik - toevallig - twee van de lappen uit de reeks nota bene in Den Hoorn traceerde, begon ik me af te vragen of er misschien nog meer exemplaren op Texel terecht zijn gekomen. Heel veel Texelaars komen van oorsprong uit Noord-Holland. Ook de eigenaars van de nu op Texel gevonden Hoornse stoplappen zijn uit Noord-Holland afkomstig. Als u denkt een oude stoplap of merklap in uw bezit te hebben die bij deze serie zou kunnen horen, hoop ik dat u contact met mij wil opnemen. De initialen, het jaartal èn de gemaakte motieven van elke lap kunnen nèt de gegevens verstrekken die voor het hele onderzoek van belang zijn. Alvast hartelijk dank voor uw reacties! Riek Bruin-Jansen Den Hoorn Tel. 022 23 19 469 Cjw.bruin@texel.com 4 Historische Vereniging Texel Nummer 86, maart 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 6