Hoornse stoplappen uit de 1 8e eeuw doken op Texel op! Vervolg van pagina 2 Gelein Jansen mailde ons: Geachte redactie. In het laatste HVT blad, nummer 85 staat een lezens waardig artikel van de heer E L. van Ingen Schenau. In dat artikel is een fout geslopen, nl. de opmerking over dhr. Th. Witte en mijzelf, met de vermelding dat het museum LOMT in Eierland geen weet zou heb ben van de groep Staatsgevaarlijken uit Vries. Enige jaren geleden, nadat de tentoonstelling klaar was heb ik het artikel in oude vorm van dhr. van Ingen Schenau in ontvangst genomen voor ons archief. Omdat de geschiedenis van de Staatsgevaar lijken al in de tentoonstelling was opgenomen heb ik geen verdere actie hoeven ondernemen. Aangezien ik verantwoordelijk ben voor de tekst hel volgende. In de dagboeken (ik heb er via de heer D. Lemstra 7 stuks beknopt overschreven in de periode 1990- 1995) wordt het verhaal vermeld. In de tentoonstel ling stonden op de borden nr. 2, 7,8, 9 en 10 opmer kingen over de Staatsgevaarlijken. Op bord 7 staat o.a. te lezen dat Jaap Schoorl de post doorbracht naar Vries. Overigens was zijn 3e en laatste tocht, met post en spullen voor de krijgsgevangenen, vanaf Texel, op 29 jan. 1945. In veel huizen hangt een mooi ingelijste merklap van oma, overgrootmoeder of oudtante aan de wand. Men kijkt met respect naar de staaltjes borduur- of stopkunst op de antieke lappen. Vaak wordt verzucht: "En nu leren de meisjes jammer genoeg niets meer op dat gebiedr Een latere vorm van de merklap, die ook vaak door familie wordt bewaard, is het Rode merklapje op stramien, daterend uit de eerste helft van de 20e eeuw. Vaak staat daarop de naam en de woonplaats van het meisje dat de lap borduurde. Een groot aantal van deze lapjes, vervaardigd op Texel, lag enige jaren geleden op een tentoonstelling in de Oudheidskamer. Heel leuk was het om te zien dat in alle dorpen dezelfde juf (Keyser) handwerk- onderwijs gaf en dat de lapjes identiek waren, uiteraard op de naam en plaats na. De plaatsen waren bv. aangeduid als Burg, Koog of Hoorn. In de 18e en ook nog in de 19e eeuw bekleedde de lerares een belangrijke positie. In weeshuizen, waar meisjes een opleiding tot "linnen naayster" konden volgen, werden merklappen en stopdoeken gemaakt, waarop vaak de naam of de initialen van de "moeder"of juf stonden. Uit Zeeland zijn lappen bekend met bijvoorbeeld de tekst: Door myn gedaan, Cornelia van Otter door Met name het feit dat ik ook het dagboek van Ko Dros uit Den Hoorn heb geraadpleegd (zelf ook Staatsgevaarlijke) leverde de volgende opmerkingen over van Ingen Schenau op: op 6 dec. 1944 wordt hij genoemd bij de namen van opgepakten, op 24 dec. schrijft hij dat van Ingen Schenau bij hem in de groep zit met 2 zoons en een neef en op 11 jan. 1945 schrijft Dros dat van Ingen Schenau zijn best gaat doen voor hem. Het laatste nieuws over de Assententoonstelling is dat we wegens ruimtegebrek een aantal minder relevante panelen gaan weghalen. Hiervoor in de plaats zullen panelen komen met gegevens en foto's over de mobilisatietijd vóór de oorlog. PS. In het artikel wordt gezegd dat tijdens het verblijf rond 5 dec. 1944 in het weeshuis in de Parkstraat de groep werd bewaakt door Georgiërs. Dit kan niet juist zijn, omdat de Georgiërs pas half januari op Texel kwamen. Met dank voor plaatsing verblijf ik met vr.gr. Gelein Jansen. onderwys van Maria Lettelier gehendig den 27 february 1758. Wat doet deze informatie in het blad van de Historische Vereniging Texel? Ruim 2 jaar geleden werd er in Den Hoorn een zogenaamde "hobbybeurs"gehouden. Dit woord dekt niet helemaal de lading. De bedoeling was dat Hoornders aan elkaar (en andere Texelaars) toonden waarmee ze in hun vrije tijd bezig waren. Er was voor elk wat wils te bekijken en men kon bijpraten onder het genot van een kopje koffie of thee. Het aanbod varieerde van verzamelin gen van poezenbeeldjes of verzamelartikelen betref fende het Koninklijk Huis tot oude emaillen keuken- voorwerpen, foto's, munten, enz. enz. Ook ik had mijn medewerking toegezegd. Mijn verzamelonderwerp is "oud textiel" in de ruimste zin van het woord. Vooral de verschillende technieken waarin oude stukken zijn vervaardigd, hebben mijn belangstelling. In mijn hoedanigheid van oud-onderwijzeres in Den Hoorn had ik uit mijn collectie die spullen neergelegd en opgehangen, die met handwerkonderwijs te maken hadden. Ook verschillende soorten merklappen dus. Voor veel oudere bezoekers(l) en bezoeksters een feest Nummer maart 2008 Historische Vereniging Texel 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 5