Graaf's Lunchroom als dependance van het noodziekenhuis Vfdi (Sc< fjjf^ De familie Roeper van de Veen, door dominee S. Bakels, 3 september 1 879, in part. coii. y JA— M- Ook landschappen, zoals een 'gezicht vanaf de Fonteinsnol' uit 1880. Zoon Reinier, geboren in 1873, tekende dal uitzicht later ook, maar op een kinderlijker manier. Bij zo'n tekening weet men zeker wie de tekenaar is, later wordt dat moeilijker te zeggen. De meeste kinderen tekenen graag, maar houden er mee op als ze een jaar of 10, 12 zijn. Een begaafd kind gaat ermee door. Een geoefend tekenaar van 17 jaar doet het net zo goed als iemand van 30, is mijn ervaring, en Reinier was zeker zeer begaafd. Het zat in de familie van zijn vaders moeder, Veen. Ik heb een Veen-schetsboek gezien in Bussum met de mooiste bloemen erin, uit 1800. Letta Bakels, een van de zusters van de Dominee kon het ook heel goed. En wat ik al had gehoopt, bleek waar te zijn- dominee Bakels had bij een huisbezoek in 1884 een schets gemaakt van het huisje van Pagga. Hij kwam van het noorden aanwandelen en tekende, ongezien door de bewoners, die kant van het huis. Nu was het geval dat men in Ecomare juist bezig was met de voorbereiding van de tentoonstelling 'Mager als de Mienl'. De schetsen van Reinier geven een goed beeld van het landschap van de Mient, waar vrijwel geen beelden van zijn bewaard. Hij had verschillende 'hutjes op de hei' getekend, ook het 'Buiten van den Heer van der Vliet' bij de Ruigendijk. Deze beelden van de onder de Staats bossen verdwenen Mientgronden zouden goed pas sen in de expositie. De familie Bakels vond dat goed, zodat ik al snel weer in Bussum was, om de andere Texel-schetsboekjes op te halen. Er werden scans van gemaakt, die in Ecomare te zien zijn geweest. Bij het tweede bezoek kreeg ik een doos met 200 foto's van tekeningen en schilderijen te zien, waarvan een deel, Texel betreffend, is gefotografeerd. Tenslotte bleken er schoolschriften van Reinier te zijn, met schoonschrijfoefeningen en opstellen. Ik heb sterk het gevoel dat er nog meer moet zijn, in Bussum of bij andere familieleden. Er zijn namelijk van sommige schilderijen schetsen in de teken boekjes, maar van andere niet. Wie weet wat er ooit nog boven water komt! Irene Maas Op 11 mei 1940 werd op bevel van burgemeester Kamp het Gesticht van Weldadigheid ontruimd om er een noodziekenhuis in te richten. De bewoners werden bij familie ondergebracht of naar instellingen aan de overkant gestuurd. Een deel van hen werd ondergebracht in 't St. Janshuis. (zie nr. 75 van ons blad, red.) Door het uitbreken van de oorlog vond de burge meester het een noodzakelijke voorziening, omdat de kans groot was dat de dagelijkse veerdiensten op Den Helder zouden uitvallen. Dr. Veening, chirurg, werd aangesteld als permanent arts. Aan het einde van de oorlog kwamen de Russen in opstand tegen de Duitsers. Die werden verrast, maar sloegen keihard terug, hetgeen tot veel doden en gewonden leidde. In allerijl werd toen door bewoners van Den Burg Graaf's Lunchroom in de Weverstraat, tot dan in Nummer maart 2008 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 21