Bakels, de oudste zoon van Reinier. Die stuurde mij een deel van hun familiegeschiedenis en gaf enkele telefoonnummers. Toch kwam ik niet echt verder. Ik had toen ook niet genoeg tijd over om door te zetten Later, in 2003 probeerde ik het nog eens. Ik sprak met Dr. Cornelia Bakels uit Leiden, een dochter van Herman Bakels, de oudste zoon van de Dominee. Zij had geen papieren of zoiets, maar ontving graag een floppy met Huizinga-aantekeningen over Bakels. Dat gold ook voor de andere Bakelsen. Het is clan ook heel bijzonder om zoveel over leven en werken van een overgrootvader en zijn gezin te lezen. Uiteindelijk sprak ik met Mia Roessingh-Bakels uit Delden. Haar moeder was weduwe van Floris Bakels, de andere zoon van Reinier. Voor er een afspraak gemaakt kon worden, moest eerst de warme zomer van 2003 voorbij zijn, want haar moeder kon slecht tegen de hitte. In oktober was ik dan tenslotte toch in Bussum op bezoek. Koogerweg met de Boogerd, in part. colt koffers. Eén daarvan moest ik meenemen naar het bed op de zolderkamer en openmaken, wat nog niet eens zo gemakkelijk ging. De koffer was geheel gevuld met schetsboekjes. Ongeveer een kwart daarvan was op Texel volgetekend, de rest op andere plaatsen. Er lag ook een map met grotere tekeningen op een kast. Daar sta je dan, zonder kopieerapparaat. Ik had wel een oude spiegelreflexcamera mee genomen, waar ik oude foto's mee fotografeer. Dat heb ik ter plaatse ook met een deel van de tekeningen gedaan, maar 3 filmpjes zijn zó vol. In cleze boekjes stond het oude Texel getekend, het landschap dat door de ruilverkaveling is verwoest. Het kale eiland, met hoge bomen in de dorpen, maar vrijwel boomloos daarbuiten. De ruimte, de duinen op de achtergrond, kortom een heel ander eiland dan dat wat wij kennen. In Bussum In de kamer hingen verschillende schilderijen van Reinier Bakels. Boven de bank het zelfportret van de voorplaat van het boek van Margriet Knol. Na een kennismakingsgesprek bij een kopje koffie en de overhandiging van een Pagga-boek mocht ik mee naar de zolder. Daar stonden nog meer schilderijen, zoals een portret van P. S. Bakels, met kaal voorhoofd en lange baard. In een hoek onder het schuine dak lagen een paar 'Reinier was goed in 'schapen en schepen", zei zijn schoondochter. Veel schetsen waren van schapen in alle mogelijke houdingen. Hij had zelfs ook foto's gemaakt van schapen, als documentatie voor zijn grote schapenschilderijen. Ik kreeg toestemming om vier schetsboeken mee te nemen om thuis te kopiëren. Twee daarvan waren zonder twijfel van de hand van Dominee. Er stonden portretten in van zijn vrouw Fokel en de kinderen. 18 Historische Vereniging Texel Nummer maart 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 20