Bezoek H. M. de Koningin aan Texel, 18 juni 1969 100 jaar Badhotel REVOLUTIEBOUW? Tante Doortje (van Sambeek-Schrama) is bekend tot in de hoogste krin gen. Ze heeft het zelfs geschopt tot het hof! Dat zit zo: Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin werden er uitnodigingen verzonden door burgemeester Mr. W.H. Sprenger en wethouders van Texel met het verzoek om op 18 juni aanwezig te zijn 'bij de westelijke ingang van het Prinses Juliana Hotel om 14.45 uur'. De koningin zou naar verwachting een kwartier later aanwezig zijn en de aanwezigen kregen dan de gelegenheid om voorgesteld te worden aan de koningen. Samen met tante Nel Kooij ging ze er op af, een beetje gniffelend, want ze werden verwacht in 'wandelkostuunT of, zoals er tussen haakjes achter stond, normale kleding. De beide vrouwen, bekend als ze zijn door hun ongebreidelde inzet voor de Texelse folklore, hadden een prachtige pop als geschenk meegenomen, gekleed in Texelse kleder dracht. Natuurlijk hadden ze alles zelf gemaakt tot en met de met kralen gebreide beurs. "De pop heet DOORTJE, majesteit" Foto in collectie Historische Vereniging Texel. Toen de koningin dan ook bij de dames kwam en vertelde dat zij het zo'n geweldige mooie pop vond, straalden Door en Nel, maar de daaropvolgende vraag hadden ze niet verwacht: Hoe heet de pop eigenlijk?' 'De pop heet DOORTJE, majesteit, zei Nel meteen. Doortje moest wel drie keer naar adem happen, maar vond het prima zo. En sinds die dag staat Doortje ergens in een paleis te pronken. Op 15 april 2008 is het honderd jaar geleden dat het Badhotel aan De Koog officieel werd geopend. Het hotel was wel al een jaar eerder in gebruik genomen. In de Texelsche Courant van 30 december 1906 verscheen een advertentie waarin werd vermeld dat op vrijdag 11 januari 1907 de aanbesteding zou plaats vinden voor het bouwen van een badhotel voor rekening van de Heer J. Flens Pz. De hoogste inschrijver was A. Krijnen uit Den Helder met 714.581,00. De laagste inschrijver was de Texelaar C. Huisman met f9.095,00. Reeds in mei 1907 meldde de T.C. dat bezoekers welkom waren om de benedenverdieping te komen bekijken. In juni werd er een drankvergunning afgegeven: "doch alleen voor hotelgasten". Flens kreeg vast veel kritiek over de snelle bouw en kwaliteit. Na de voorjaarsstorm van februari 1908 reageerde hij middels een advertentie op de kritiek: In deze advertentie wees hij op het feit dat de storm veel schade had toegebracht o.a. aan een nieuw gebouwde Rijkswoning van Rijkswaterstaat, maar dat zijn hotel er zonder kleerscheuren was afgekomen! Na de geboorte van prinses Juliana kreeg het Badhotel de naam Hotel Prinses Juliana. Bij vele Texelaars is deze naam nooit ingeburgerd en bleef, ook nu nog, de naam Badhotel bestaan. Nummer maart 2008 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 17