aan het scharrelen met allerlei kruisingen een einde gemaakt. Drie types zouden geregistreerd gefokt worden, dat wil zeggen in het stamboek worden opgenomen namelijk het Texelsch type. Het Lincoln type en het Wensleydale type. In 1911 waren er 21 fokkers van het Texelsch type en in 1917 was dit gestegen tot 64, het aantal Lin- coln-fokkers bleef gelijk namelijk 10 en het aantal Wensleydale-fokkers kwam van 11 op 15. Uiteinde lijk kreeg het Texelsche type de overhand. meer dan 200.000 schapen. Volgens D.J. Maltha en C. Oorthuys in: "Landbouw", 1946, steeg tussen 1825 en 1938 de schapenstapel in Noord-Holland van 136.000 tol 232.000. Men moet er wel duidelijk rekening mee houden dat lang niet iedere schapen houder een doelgerichte fokker is, sommigen houden schapen voor de wol, anderen voor de melk en weer anderen voor het leveren van lammeren voor de vetweiderij. Zij zullen wel bij de aankoop van rammen de markt vraag in de gaten houden en rammen van gewild Stamboekschapen op fokbedrijf "De Mars" S.C. Eelman te Texel. (Omstreeks 1925) Omschrijving van het Type Texelsch Pas op de fokkersvergadering van 3 augustus 1917 werd besloten tot de omschrijving van het Texelse type. Van de in mooi handschrift geschreven om schrijving geven we hiernaast een kopie. Zo was er ook een omschrijving van het type Lincoln en het type Wensleydale, ook in prachtig handschrift geschreven, te vinden in het provinciaal archief te Haarlem. Deze omschrijvingen zijn natuurlijk ook gedrukt te vinden in de jaarverslagen van het stamboek. In 1917 was het aantal fokkers 89 en zij hadden 1534 schapen ingeschreven in het stamboek. Zij zet ten zich in om tot een duidelijk stabiel ras te komen, dat op de markt gewild zou zijn en betere prijzen zou opleveren. Er waren natuurlijk veel meer schapenhouders in Noord-Holland en op Texel. Zij hadden te samen wel type kopen. Toch vinden wij het een prestatie dat zo'n klein aantal fokkers er in slaagde een nieuw type schaap te ontwikkelen, dat later een wereldwijde ver spreiding kreeg. Soms als de wolprijzen hoog waren, gingen er wel eens stemmen op om meer naar het woltype te fokken, maar gelukkig kregen die niet de overhand. Nu de wolprijzen laag zijn, is de wolproductie niet van belang maar wel de goede vleeskwaliteil en dat was de richting die de fokkers volgden. Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland Op de ledenvergadering van 19 februari 1926 werd besloten dat de vereniging van naam zou veranderen in "Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland". Er waren nog wel enkele leden die, en dat werd toegestaan, nog wel Lincolns of Wensleydaleschapen geregistreerd fokten, doch deze verdwenen langza- 8 Historische Vereniging Texel Nummer öf>, maart 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 10