Een schip vergaat twee maal BIBLIOTHEEKNIEUWS Ontvangen van: Iedereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Versjes van meesters en juffen van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Het schip Dhr. C. Zijm: Normaal Amsterdamsch Peil deel II. Uitgevoerde Waterpassingen en nadere beschrijving van de plaats der peilmerken 1946 en Voorlopige lijst der Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst deel V, de Provincie Noordholland 1921, door A. Oosthoek; Dhr. D. Bakker: div. distributiezegels met mapje en enige distributiestamkaarten en bescheiden; Dhr. J. Kikkert te Den Helder: Genealogie Familie Kikkert van Texel; Dhr. H. v. Heerwaarden: enige ansichten; Dhr. J. v. Tunen: div. bidprentjes en gedenkplaatjes; Dhr. W. Braam: Genealogie Jacob Hillenius uit Schauerzijl, samengesteld door Th.J. Bais te Coevorden en bewerkt door W. Braam; Dhr. G.v.d. Kooi: video-opname gastvrij Texel 15-08-06 en een oorkonde van het Waterschapsbestuur voor dhr. J. Dijt 1934; Dhr. S. Dros: statuten en huishoudelijk reglement 1923 van Dorpskring "Steunt elkaar" te Oudeschild en enige bescheiden; Uit de nalatenschap van dhr. P. Krayma: enige foto's en oorkonde van het Texels Christelijk Mannenkoor. Heeft u nog spullen voor ons, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113, of A. v. Heerwaarden, tel. 313036. De bibliotheek is alle maandagen geopend van 15.00 tot 17.30 uur. Een schip, een balans tussen water en lucht, heeft een oud verleden. Mogelijk waren de eerste schepen holle boomstammen die werden vermaakt tot de voor ons bekende, historische schepen. Prachtig zijn de replica's die de laatste tijd gemaakt zijn. Daarbij denk ik vooral aan de Batavia, gebouwd door mijn goede vriend Willem Vos; ooit heb ik een jaar met hem gevaren. Schepen hebben een uniek verbond met de zee en soms ook met de zeebodem. Veel van de op de zeebodem bezochte scheeps- restanten zijn te dateren tussen 1600 en 1800, de bloeiende VOC-tijd; de tijd dat de zeilschepen de hele wereld bevoeren en rijke lading terugbrachten. De Re ede van Texel was een begrip, en nu nog. De Rede van Texel aan de zuidoostzijde van het dorp Oudeschild is altijd een beschutte ankerplaats geweest, voor schepen in de Gouden Eeuw, ver daarvoor en daarna. Toch 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 5