van haar vader, "Geweld en vuur over de Eierlandse polder", waarin de heer Dros zijn oorlogsherinneringen had opgetekend. Dit historische document, door mij in 1995 tijdens een bezoek aan Texel gekocht, schetst een goed beeld van de dramatische gebeurtenissen tijdens de Georgische opstand. De echtgenoot van mevrouw Zantinga vertelde nog kort daarvoor een voordracht te hebben gehouden over de opstand der Georgiërs. Beiden waren verrast door het feit dat een plaatsgenoot een zelfde belangstelling voor dit voor velen onbekende onderwerp toonde. Mevrouw Zantinga liet mij haar fotoalbum zien met daarin o.a. foto's gemaakt tijdens en kort na W02, waaronder één met daarop haar zuster poserend bij een kapotgeschoten vliegtuig op vliegveld Vlijt en een serie over de inwijding van het, op 30 augustus 1945 opgerichte, 1940-45 monument op de begraafplaats in Den Burg. Historische Vereniging Texel In het decembernummer 2005 van het tijdschrift van de Historische Vereniging Texel werd de, ondertussen met de link naar Texel, met in het bijzonder de rol van belastingambtenaar Jullens bij het Nationaal Steunfonds, gefusilleerd nabij Texla, uitgebreide versie van het Zeemanspot-NSF verhaal geplaatst. Op een zondag in januari 2006 werd ik, vanaf Terschelling, gebeld door de heer Douwe de Groot, die mij vertelde het verhaal, hem toegestuurd door een goede kennis op Texel, gelezen te hebben. De heer De Groot, als vrijwilliger werkzaam bij Museum't Behouden Huys in West en zeer betrokken bij het onderwerp Zeemanspot, vertelde mij dat zijn vader in het T oorlogsjaar op zee was omgekomen. Hijzelf woonde nog thuis en was er getuige van dat zijn moeder meerdere malen financiële ondersteuning kreeg uit handen van een hem onbekend persoon. De vertegenwoordiger van de Zeemanspot! Tevens vertelde hij dat het fenomeen Zeemanspot uitgebreid wordt beschreven en behandeld in het hoofdstuk "De zorg voor de gezinnen" in het door Johan van der Wal geschreven boek "Gebleven Harlinger zeelieden in W02". Amsterdam Een vergelijkbare ervaring had ik op zaterdag 10 december 2005, tijdens de reünie van de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam, de school die ik bezocht in 1959-60, om daarna als leerling-stuurman te gaan varen bij de Rotterdamse rederij Van Nievelt, Goudriaan Co's Stoomvaart Mij. Op deze dag werd een krans gelegd bij het monument voor de in de oorlogsjaren omgekomen Kwekelingen. Dit monument bevindt zich op het terrein van het Marine etablissement Kattenburg. Tijdens de plechtigheid werd gesproken door ondermeer de heer A.P Mensert Spaanderman, oud kwekeling, jaar van intrede 1943. Ook zijn vader, gezagvoerder bij de Mij .Nederland was in de oorlogsjaren op zee en ook zijn moeder werd vanuit een hem toen onbekend fonds ondersteund. Na afloop van de reünie, op weg naar het Centraal Station, sprak ik hem aan en vroeg of het door hem genoemde fonds misschien de Zeemanspot was. Hij keek mij aan en zei: "Inderdaad, de Zeemanspot". Ik beloofde hem een kopie van mijn verhaal te sturen. Ik deed wat ik had beloofd, maar ontving korte tijd later het bericht dat hij op 2 januari 2006 was overleden. Baarn/Texel Op 13 maart 2006 werd de uitgebreide versie van het verhaal, integraal, geplaatst in de Baarnsche Courant. Hierin werd ondermeer aandacht besteed aan de overdracht van de "Jullens" documenten. Wat was het 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 21