Zeemanspot en het Nationaal Steunfonds ...de finale In de zomer van 2004 maakte ik, via de 'ontdekking' van een grafsteen op de Baarnse Algemene Begraafplaats met daarop naast de naam van de heer Herman Johan Visser, overleden 10 januari 1945 in Sachsenhausen, het woord Zeemanspot, kennis met dit in april 1941 opgerichte fonds, en vervolgens tijdens mijn zoektocht naar meer achtergrondinformatie, met het Nationaal Steunfonds, geleid door de op 12 februari 1945 gefusilleerde Walraven van Hall. Mijn bevindingen legde ik vast in het verhaal "Zeemanspot -Nationaal Steunfonds". Dit verhaal werd in diverse tijdschriften, waaronder het Maritieme maandblad De Blauwe Wimpel, de Baarnsche Courant en de bladen van de Historische Verenigingen Baarn, Texel, en Den Helder, gepubliceerd. Op deze publicaties ontving ik een aantal reacties van geïnteresseerde lezers, met daaronder "ooggetuigen" van deze bijzondere periode uit de Nederlandse W02 geschiedenis. In een gesprek met Mevr. Ineke Vonk- Uitgeest, bestuurslid van de Historische Vereniging Texel, stelde zij mij voor deze reacties uit te werken, waardoor een goede afronding van het oorspronkelijke verhaal verkregen zou worden. Een prima idee, want schrijven is leuk, publiceren prachtig, maar reacties krijgen vanuit het lezerspubliek en deze te kunnen delen met de lezers nog mooier! Correctie Alvorens de binnengekomen reacties vast te leggen, is het noodzakelijk een correctie aan te brengen in mijn oorspronkelijke verhaal.Het betreft in het bijzonder de door het Nationaal Steunfonds verwerkte en uitgekeerde bedragen.Vastgelegd is dat het Fonds tijdens de bezettingsjaren een bedrag van bijna f 84 miljoen gulden heeft besteed aan diverse (verzets-) doelen, waaronder ruim f 5 miljoen voor de Zeemanspot alléén. Hierbij komt nog een bedrag van f 22 miljoen aan beschikbare kasmiddelen bij de bevrijding. Gigantische bedragen, zeker in die jaren. Het NIOD schrijft in een verhandeling over de goudverschepingen van de Nederlandse Bank dat de guldenswaarden van toen met een factor 13 a 14 dienen te worden vermenigvuldigd om een reële vergelijking met nu te krijgen. Een rekensom die het totale bedrag ver over het gigantische bedrag van f 1 miljard tilt. De Blauwe Wimpel Het maritieme tijdschrift De Blauwe Wimpel plaatste het verhaal in de januari editie 2005. In de maanden daarna, maart en april, werden artikelen, met foto's, geplaatst van de hand van de heer Aad Sinke betreffende de reddingboot Zeemanspot, van 1972 tot 2003 in dienst van de KNRM en daarna als particulier pleziervaartuig verkocht. Nog steeds in de vaart! In het kader van het 225 jarig bestaan haven van Oudeschild gaf de Zeemanspot, samen met andere schepen van de vereniging 'Oude Redddingsglorie' acte de présence! Mijn eerste kennismaking met dit fraaie schip en haar huidige eigenaar. Tevens mocht ik van hem een mooie foto van de Zeemanspot op volle zee ontvangen! Baerne Na plaatsing van het verhaal in de juni 2005 editie van Baerne, periodiek van de Baarnse Historische Vereniging, werd ik gebeld door de in Baarn woonachtige, op Texel geboren Mevr.Zantinga-Dros. Zij vertelde een dochter te zijn van Albert Dros van boerderij Bland en Berg in polder Eierland. Verbaasd was zij te horen dat ik bekend was met het dagboek 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 19