7 Vanaf de nol hadden ze werkelijk een onvergetelijk uitzicht over geheel Texel. Hier werd enige tijd gerust en tevens gegeten. Toen stelde oom Gerrit voor om nog een speeltuin in De Koog te bezoeken en dan naar het kamp terug te keren, zodat ze dan juist op tijd voor het avondeten terug waren. Uit: MiekeV avonturen op Texel. Jacqueline Duvivier. 1937. "Wat een leuke muurtjes hebben ze daar". "Dat zijn de afscheidingen tussen de weilanden, die noemen ze hier tuunwoaltjes. Vroeger was schapenteelt hier T voornaamste middel van bestaan. Tegenwoordig niet meer, nu wordt alles meer ingesteld op gasten, toerisme noemen ze dat en er komen hoe langer hoe meer bloembollen. Zo, daar is Den Burg al, nu opletten". "Wat een leuke plaats". "Ja, Den Burg is de hoofdplaats van het eiland. Hier is het gemeentehuis en 's maandags is er een drukke markt. In 't seizoen is T hier erg gezellig. Hier is ook de enige bioscoop van V eiland en hier staan enige hotels. Kijk maar, dit is de Groene Plaats, hier wordt de markt gehouden en hier om de hoek is het gemeentehuis. Ziezo, Den Burg hebben we gehad en nu recht door naar De Cocksdorp". Een half uur later rijden ze door een prachtige laan, T z.g. Molenbos, De Cocksdorp binnen. Ze stoppen voor de eerste de beste garage en die staat juist tegenover de school. De Texelse schooljeugd heeft noggeen vakantie en in een ogenblik omringen ze de bergers. Uit: Eppie en Daan. Spannend avontuur op Texel. J. W. Teacher. N.V. Koks Gesto. Alkmaar-Hilversum. De passagiers mogen op de boot en ze willen graag een goed plaatsje. Nu, dat kan, de Dokter Wagemaker, zo heet de boot, is zo groot dat alle mensen er op kunnen en behalve de mensen ook nog tientallen fietsen, motoren en automobielen. "Ik weet er nog van", zegt buurman Pluister, "dat er een radarboot voer, die had geen schroef maar twee grote schepraderen, links en rechts. Die boot heette 'Ada van Holland'. "Naar die arme gravin genoemd natuurlijk, die ze heel vroeger op Texel gevangen hebben gezet", weet Bart. "Of die gravin arm was, weet ik niet", lacht buurman, "maar aan die boot, die Ada van Holland is een leuke geschiedenis verbonden. Er waren eerst andere boten, maar die vonden de Texelaars duur en slecht. En toen was er een dokter op Texel "Dokter Wagemaker", raadt Bart. "Precies, en die heeft gezegd: "Laten we allemaal samen een nieuwe boot kopen, dan is die van alle Texelaars. Een van ons wordt baas over die boot en dan kunnen we veel goedkoper varen dan tot heden toe. Dat hebben die slimme Texelaars toen gedaan en later hebben ze ook eigen autobussen gekregen. Niet alle Texelaars maar toch een hele boel mensen hebben nog steeds wat over de boot en de bussen te vertellen en daarom heet de maatschappij ook T.E.S.O., Texels Eigen Stoomboot Onderneming. En uit dankbaarheid voor de man die voor het totstandkomen daarvan zo hard heeft gewerkt, heet deze mooie boot nu de Dokter Wagemaker. Uit: De vlaggen uit op 'Weltevreê'. Pieter Nierop. Kluitman Alkmaar. "Ik zal die aap van een jongen mores leren", bulderde Siemetje, toen hij midden tussen de mensen stond en vervaarlijk met zijn vuisten zwaaide. Maar op dat ogenblik verscheen de skelter alweer en stoven de mensen verschrikt ieder een kant heen. Siemetje nam zo~n sprong, dat hij hals over kop de Herenwinkel van Kuiper binnentuimelde. Nu was het hek helemaal van de dam. Ieder zwoer wraak aan Rudie, die zelf teneinde raad was. "Hij kan er niks aan doen, hij kan dat ding niet stoppen!", gilde Piet eensHaps boven al het rumoer uit. Dit veranderde meteen de hele toestand. "Die arme jongen, hij kan zich wel te pletter rijden",

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 9