KINDERBOEKEN EN TEXEL Fragmenten uit boeken die zich op Texel afspelen. Dat veel jeugdboeken op Texel spelen of er een link mee hebben, is bekend. Een bezoekje aan Willem v.d. Gracht leerde mij dat dit er minstens 90 zijn. Huib Fenijn, Imme Dros, Marianne Witte zijn wat dit betreft bekende namen. Maar vaak schreven mensen onder pseudoniem; Arie Welboren heeft slechts één boek onder zijn eigen naam geschreven. Hij gebruikte daarnaast de namen: Arie Flaaks, Tine Schreuder, Daan v. Duin, Carla v.d. Burg en Niek v.d. Zee. Hij was niet de enige die onder pseudoniem schreef. Dit bovenstaande is slechts een kleine greep uit wat de collectie van Willem mij leerde. Wij zouden nu graag van onze lezers vernemen of zij ook jeugdboeken over Texel bezitten. Zo ja, wilt u dat dan ons meedelen. Wilt u de volledige titel, de schrijver, de uitgever en het jaar van uitgave vermelden. Wij zouden het erg op prijs stellen als u daarbij ook een pagina van dit boek wilt kopiëren. (Voor meer bijzonderheden zie Redactioneel.) In de komende nummers smullen wij u op de hoogte houden van de 'nieuwe' kinderhoeken. Bovendien gullen we steeds een aangepaste lijst publiceren met titels van alle hoeken die tot dan in ons blad gijn vermeld. Hier volgen enkele citaten: Bas Keijser stond wijdbeens vóór op het dek van de "Marsdiep". Hij genoot nu eens echt van het wilde weer. Van de ruwe storm vla-gen, die het water van het Marsdiep hoog opjoegen en van het vliegende schuim, dat hoog boven de boeg van het schip opspatte. En Bas Keijser, een echte Texelse jongen van elf jaar, voelde zich een stoere zeeman, die niet bang was van het deinen van het schip. Hij was zelfs blij dat hij toevallig de oude, kleine Marsdiep getroffen had, die hem op deze stormachtige voorjaarsmorgen van Den Helder naar Oude Schild overbracht. Uit: De schat van Heintje Tor. Carel Beke. M. Stenvert Zoon - Apeldoorn. 1955 "Fup!" "Fup!" Moeders stem schalde door het nauwe straatje en ze stak haar hoofd om het hoekje van de deur om te zien waar die drommelse jongen nu toch weer uithing. Hoorde ze daar een gejoel komen van T Skil en Fups stem boven alles uit? Driftig schoot moeder in haar klompen en daar kwam ze, met een rood gezicht de Kerkesteeg uitlopen, juist op het kritieke ogenblik dat haar zoon Fup met een meesterlijk schot de prop kranten waarmee ze bezig waren te voetballen, tegen de ruit van bakker Van der Schans mikte. Rinkelekink- de glasscherven vlogen in T rond en moeder zag op hetzelfde ogenblik Fup op zijn sokken,met de klompen in de hand, wegrennen zo hard hij kon. Uit: Afgedreven maar gered. D. A. Cramer- Schaap. Van Gorcum Comp. N.V. Assen. 1950 De school van De Waal bestond maar uit één lokaal dat door negentien leerlingen gevuld werd. Meester Geurts had er een heel karwei aan, want die negentien vormden in werkelijkheid zes klassen! Op de kleine bankjes bij het raam zaten zes peuters van de eerste en daarachter op iets grotere banken, de vier van de tweede klas. Achter hen zaten er eveneens vier, die samen de derde klas vormden. De banken van de rij bij de deur waren groter. Maar daar zaten dan ook de vierde, vijfde klas, tezamen vier leerlingen. En in de hoek van het lokaal, op een grote bank, zat Gerrit Bakker, een jongere broer van Cor, de knecht op de Koningsplaats, die in zijn eentje de zesde klas vertegenwoordigde. Piet Koning deelde zijn bank met Aai Zegel, een 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 6