PINKSTEREN Pinksteren is een bijzonder kalenderfeest geweest voor vele Texelaars. Met de Pinkster deed je iets wat je anders nooit deed. Je ging bijvoorbeeld een dagje naar Terschelling. Daar was tijd voor, het weer was meestal op z'n best en de zee was kalm. Je trok je beste kleren aan en genoot van de mooie vaart en het goede gezelschap. Opsteken op Terschelling hoorde er zeker bij. Een heerlijk dagje uit. Dit is een sceatta van het stekelvarken-type. Kleiner dan een dubbeltje en met een gewicht van minder dan een gram. Op de voorzijde een gestileerd dier dat men de naam stekelvarken heeft gegeven, maar ik zie er meer de manen van een wolf in, een symbool dat al eeuwen werd gebruikt. Op de achterkant staat een vierkant ornament met een ringetje, punten en runetekens. Van deze muntjes zijn tientallen variaties bekend. Toch mooi dat bij alles wat ik tot nu toe heb gevonden er nog wat te wensen overblijft. Wat ik opraap zijn zeker geen schatten, financiële waarde hebben de meeste dingen nauwelijks, maar het verhaal dat er bij hoort en het geschiedkundig belang van veel vondsten is van veel grotere waarde. J.J. Waverijn In Oudeschild en Den Hoorn werd de Pinksterblom en de Pinksterbruid gevierd. Hoewel de namen verschillend zijn, deed men hetzelfde. Door de meisjes van het dorp werden vrijdag en zaterdag vóór de Pinkster huis aan huis sieraden opgehaald: >rBHef je wat te geven voor de Pinksterblom?", werd er dan door de geopende huisdeur geroepen. Daarna werden de sieraden op een jurk genaaid. In Den Hoorn ging de bruid, omringd door andere meisjes, zingend langs de huizen. Later op de avond hield men in een woning of een ander gebouw nog een vrolijke 'nabetrachting'. In Oudeschild volgens Dirk Dekker in zijn verhaal "Gerrit de Wolf' gingen de meisjes van dezelfde naaiwinkel langs de huizen om sieraden op te halen. Zelden werd zo'n verzoek geweigerd. Met de vermaning dat er vooral goed op gepast moest worden, werden oorbellen, hangers, gouden broches, zilveren geboorte lepels, knipbeursjes, theezeefjes, bloedkoralen kettingen met gouden slotjes enz. afgestaan. Is de ommegang ten einde dan brengen de meisjes alles naar de leidster van de naaischool waar alles op een witte jurk wordt genaaid. Op zondag gaat dan een hele stoet meisjes in witte jurken en getooid met Texelse kappen het dorp rond en zingen bij ieder huis: Wil deres kieke na de 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 29