Ook dit is een triens of tremissis maar wat ouder dan de eerste. De afgebeelde persoon is keizer Anastasius de Eerste. Keizer van het Oost Romeinse rijk van 491-518. De munt is echter geslagen bij de Ostrogoten onder Theodorik de Grote, die leefde van 456-526. Na het vertrek van de Romeinen uit het noorden van Europa begint de Merovingische periode. Koning Clovis (481- 511) bekeert zich in 506 tot het Christendom. In dit gebied circuleren munten met portretten van de Romeinse keizers uit die tijd en men imiteerde de Byzantijnse munten, dit om hun solidariteit te betonen en de munt een betrouwbaar uiterlijk te geven. De Ostrogoten waren oorspronkelijk afkomstig uit het Balkangebied, en zijn verwant aan de Hunnen. Iets van deze afkomst weerspiegelt zich in dit prachtige portret. Ondanks dat deze munten zogenaamde barbaarse imitaties zijn, zijn ze vaak fraaier dan de originelen. Het randschrift luidt: ANASTA SIVS PF AVG. De achterzijde toont een engel waar omheen staat: VICTORIA AVGVSTORI. Maar natuurlijk is dit niet het hele verhaal, want ooit is van deze munt een hangertje gemaakt. Men noemt zoiets een munt-fibula en het was bij de Franken het gebruik om dit te doen met munten die in hun tijd al antiek waren. Zo is dit geheel hier terecht gekomen rond de tijd dat Willibrord hier het eerste kerkje kwam stichten en dat was in 720. Vooral het feit dat dit een persoonlijk bezit was en niet alleen een ruilmiddel geeft een meerwaarde aan dit voorwerp. Er zijn er wel meer gevonden en vooral in Friesland. Enkel de elite kon zich dit soort zaken veroorloven, dus voor mij is dit een spoor van de Friese adel. En om die Friezen draait het voor mij allemaal. Niet alleen imiteerden zij munten, maar ook hadden zij een eigen muntslag. Het product hiervan waren de sceatta's; kleine zilveren (soms vergulde) muntjes met een zeer hoog reliëf. Van sceat of sceatta is overigens het woord 'schat' afgeleid. Deze muntjes droegen mysterieuze symbolen, die afgeleid waren van de Romeinse en Keltische voorbeelden en daar ben ik dus naar op zoek.Tot nu toe zonder succes en eigenlijk is dat vreemd omdat er hier in die tijd toch veel (handels)activiteit plaats vond. Bekend is dat goederen en geld toen vooral op de aanlegplaatsen van eigenaar verwisselden en dat oude strand is verdwenen, maar aangezien ik toch vrij veel andere voorwerpen uit die tijd heb gevonden, is er hoop en zal het voornamelijk een kwestie van tijd zijn. 26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 28