HEIDE EN POELEN ZELDZAME COMBINATIES Op de brede grasbaan zonnen zich fonkelend oranje vuurvlindertjes. In de hoge grassen zitten spinseltjes, waarin rietkruisspinnen blijken te zitten, dikke vrouwtjes, die zich overdag schuilhouden en in het donker hun luchtige webben weven. In het Pompevlak strekt zich de struikhei uit. Alleen jonge hei bloeit nog. De oudere heeft de vaalpaarse kleur, die als souvenir van een heidebezoek meegenomen bosjes hei in de huiskamer krijgen. Levendig groen steekt de kraaihei af bij de struikhei en op vochtige plekken staat het vol dophei, nog met een paar roze tonnetjes, en met tormentil, getooid met gele bloemenkruisjes. Droge plekken onderscheiden zich door enkelhoge duinroosvegetaties, hier en daar nog met bloemen. Boswachter Cees Bruin, de ontdekker van het draadfonteinkruid, wacht me op aan een poeltje. We stappen het water in om te kijken wat er groeit. Aanvankelijk weinig bijzonders, zoals wolfspoot, watermunt en waternavel op de lage oevers. Een kleed van ruw kransblad bedekt de bodem van het slinkende watertje. Het is de gewoonste van de vijf soorten kranswier, die hier pionieren in de pas ontstane plasjes. Sommige poeltjes zijn uitgerasterd om te voorkomen dat de runderen de plantengroei verstoren. Er groeit riet, net in bloei, maar ook de kritische knopbies en de zeldzame gaügaan, op een plek die een paar jaar geleden is afgeplagd. Waterpunge heeft zijn kans gegrepen op de opdrogende oevers en groeit massaal naast de zaailingen van waterdrieblad en velden van volop bloeiende paddenrus. Bruin wijst me de drijvende blaadjes van het duizendknoop- en het weegbreefonteinkruid. "De combinatie van duizendknoop- en weegbreefonteinkruid is op maar een paar plekken in Noordwest-Europa te vinden. De planten lijken op drijvend fonteinkruid, maar dat komt hier bijna niet voor," zegt hij. Kijk, daar heb je de landvorm van duizendknoopfonteinkruid met miniblaadjes, die onmiddellijk tot waterbladeren uitgroeien als het waterpeil hoger wordt. Er groeit in dit gebied ook stijve moerasweegbree. In de ene poel niet, in andere wel, zonder dat je kan zeggen waar dat aan ligt." Een vochtige plek in het Pompevlak draagt een dek van teer guichelheil, helaas al uitgebloeid. Wel bloeit op veel plekken nog parnassia, soms samen met dophei. Bruin: "Ook de combinatie van parnassia en dophei kom je bijna nergens tegen. Mogelijk bestond die vroeger wel in het binnenland." Henk van Halm in Trouw van 6 september 2003 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 33