JUBILEUM ATTRACTIE Er is een Masterplan Water opgesteld, dat een duurzaam watersysteem voor het eiland wil ontwikkelen en de problemen met betrekking tot waterkwaliteit en -kwantiteit integraal wil aanpakken. Voor de natuur op het eiland hangt daar veel van af, dus te hopen valt dat daar voortvarend aan wordt begonnen. Aan de andere kant van het eiland viert EcoMare feest. De eerste zeehondenopvang van Europa, begonnen door het echtpaar Annie en Gerrit de Haan op 24 mei 1952, bestaat vijftig jaar, wat wordt gevierd met een tentoonstelling en een boek over zeehonden, de Waddenzee en de zeehondenopvang op Texel. In die vijftig jaar is de zeehondenstand in de Waddenzee op een dieptepunt beland, met name door pcb's, die met de vloedstroom uit het Rijnmondgebied in de Waddenzee terecht kwamen. Uitgerekend tijdens dit jubileum, nu het goed gaat met de zeehondenstand in de Waddenzee, grijpt het beruchte virus, waardoor in 1988 de zeehonden in de Waddenzee bijna uitstierven, weer om zich heen. Net als in 1988 begonnen bij de Deense eilanden Laeso en Anholt heeft het virus al zeehonden in de Nederlandse Waddenzee besmet. Maar zeehondenonderzoeker van Alterra-Texel Peter Reijnders verzekerde dat het nooit zo rampzalig kan verlopen als toen. Er leven nu 5000 zeehonden in de Nederlandse Waddenzee en die zijn veel minder blootgesteld aan giflozingen dan in 1988. "Zelfs als de helft aan het virus dood zou gaan, zijn er nog 2500 over." Dank zij fysiologisch en ecologisch onderzoek weet men steeds beter hoe de zeehond is aangepast aan de omstandigheden in de Waddenzee. De opvang van jongen en zieke zeehonden heeft voor dit onderzoek een belangrijke rol gespeeld. In EcoMare zullen door het virus besmette zeehonden worden behandeld en vervolgens worden losgelaten. Opvang is nu eigenlijk niet meer nodig. Toch zijn er nog zeehonden in EcoMare, meestal oude dieren die niet meer terug kunnen naar hun natuurlijke milieu. Zij blijven de voornaamste attractie van het vroegere Texels Museum. Ondanks nieuwe verworvenheden als de Waterzaal en eigentijdse tentoonstellingen en informatie via touch-screen computers. Henk van Halm in Trouw van 29 juni 2002 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 21