leert zwemmen. texelsche zwemvereen. Z wemdemonstratie te Oudeschild Op Zondag 7 Augustus, 2,30 uur in de Haven nabij ligplaats Marsdiep. Komt allen! Ziet, wat zwemmen is! Laat uw kinderen zwemmen kienen. Niet lang daarna verscheen er deze advertentie in de krant van 6 augustus 1927: Op 10 augustus meldt de krant uitgebreid over de zwemdag in de haven van Oudeschild. Onder het kopje "Texelse Berichten" met als ondertitel "Leert zwemmen!" meldt de verslaggever dat het zon mooie dag is, dat hij het liefste pen en papier zou willen wegleggen om zich te gaan verfrissen. Hij verhaalt van een feestelijke gebeurtenis die nog meer betekenis kreeg door de demonstratie van de zwemmers van de Helderse zustervereniging onder aanvoering van A. G. A. Verstegen. Het openingswoord werd gesproken door de heer D. H. Hellema, voorzitter van de Texelse Zwemvereeniging. De speech kenmerkte zich door een pittige kortheid en memoreerde de moeilijkheden waarmee de vereniging te kampen had en besloot met de hartelijke wens dat het verenigingsbezit, het kleedhuis, wel tot bloei van de "T. Z." zou mogen bijdragen. Als hij nog maar net uitgesproken is, verliest een van de toeschouwers op de kade zijn evenwicht en valt in het water. De omstanders kunnen een angstkreet nauwelijks onderdrukken. Hulpgeroep uit het water. Daar plonst er al een te water om te redden Na een paar slagen is de drenkeling bereikt en wordt hij weer op de wal gebracht. De truc is uitnemend geslaagd. Daar was het nu juist om te doen. Er volgt dan een demonstratie van 'zwemmend redden' waarbij verschillende grepen worden gedemonstreerd. We bepalen ons slechts tot een opsomming: kopgreep, bovenarmgreep (als de drenkeling tegenspartelt), polsgreep (als ie nog meer tegenspartelt), en de Nelsongreep (alleen door een ervaren redder mogelijk, daar deze bijna onder water zwemt). Veel plezier beleefde men aan het volgende nummer: Een vergissing. Op zoek naar een hengelaar, die men verdronken waant, vertonen zich een tweetal (imitatie) politiedienaren die onhandig, dus naast de kade in het water stap pen. De burgemeester 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 9