(i.c. de heer Verstegen) komt er bij te pas, deftig, hoog-gehoed, over de borst een zilveren keten als het teken van zijn waardigheid. Het dorp loopt "op de plaats des onheils" te hoop. Alle gilden zijn vertegenwoordigd: dat der bakkers, monteurs, renteniers, chauffeurs etc. Diep begaan met het lot der politiemannen die naar de hengelaar vissen, storten zij zich allen in het nat. Bezield door zoveel bewijzen van edele zelfopoffering kent ook de mensenliefde van de burgervader geen grenzen meer en zonder aarzelen springt hij dan, in groot tenue, eveneens te water. Als de hengelaar weer 'boven water komt', neemt het spel een eind. Tot slot konden we de prestaties op het gebied van springen en duiken bewonderen. Kranige toeren werden verricht, die door allen met belangstelling werden gevolgd. De muzikale omlijsting was in goede handen van het Texelsch Fanfare. Omstreeks half vijf namen de demonstraties een eind. In 1936 verschijnt er een artikeltje in de krant: Kunt ge zwemmen? Zwem dan mee. En anders: Leer het. De Texelsche Zwemvereeniging wacht u! Met jeugdig enthousiasme heeft onze herboren zwemvereniging de laatste weken veel werk verzet. Het kleedlokaal beneden aan de dijk bij De Schans - opgetrokken ter plaatse, waar volgend jaar naar we vertrouwen, "Texelsch Eigen Zwembad" zal zijn aangelegd - is keurig verzorgd: het is in een nieuw verfpak gestoken en heeft voor veel zwemmers en zwemsters reeds dienst gedaan. Het kwik in de thermometer die het aantal leden aangeeft, is al behoorlijk gestegen en zal zeker nog verder oplopen wanneer straks de bestuursleden en andere propagandisten "de boer opgaan" om leden te werven. WAT KOST HET? WAT GEEFT HET? Leden betalen f 1, - per jaar; (verdere leden van het gezin f 0,75). Zij hebben het recht kosteloos van het kleedlokaal gebruik te maken. Kinderen beneden 16 jaar betalen f 0,50 per jaar. Zij kunnen kosteloos woensdag- en zaterdagmiddag zwem-onderricht ontvangen. Dat geschiedt aan de hengel onder vertrouwde leiding. Ook ouderen, die willen leren zwemmen, kunnen er terecht. NAAR EEN ZWEMBAD De voordelen zijn vele, de kosten gering. Laat straks het ledental groot zijn. Vooral ook is dit van belang, omdat het hiervan afhangt., of het Zwembadplan - J. v.d. Pijl volgend jaar ten uitvoer zal kunnen worden gebracht. Krijgt Texel een zwembad, dan zijn we niet langer van de getijden afhankelijk. We hebben dan ookeen pracht gelegenheid voor het houden van wedstrijden, een apart kinderbad, een heerlijk zitje in de luwte van omheinende heesters, enz. Bemoedigend vooruitzicht! Ieder, die kan en lust heeft deze zaak, waardoor een groot algemeen Texelsch belang wordt gediend, te steunen, trede toe als lid. Het lidmaatschap geeft zo veel en kost zo weining! Op 21 juni 1936 wordt het nieuwe zwemseizoen geopend. In de T. C. staat het volgende: "De zomer heeft zijn intrede gedaan, de tijd van ijsco en limonade, van baden en zwemmen, van zomerjurken en strooien hoeden is aangebroken. De Texelsche Zwem-vereniging heeft er onderwijl voor gezorgd, dat liefhebbers van de zwemsport haar kleedtent gereed vinden; zij heeft voor de veiligheid van wie in zee bij De Schans komen zwemmen maatregelen getroffen; morgen opent zij officieel het seizoen. Van morgen af zal Badmeester Van Beek in functie zijn, om controle uit te oefenen en om zwemles te geven. 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 11