Voor alle boeken over de VOC die ik heb geschreven - en vandaag wordt nummer 4 gepresenteerd - geldt dat weliswaar mijn naam op de kaft staat vermeld, maar dat het waarschijnlijk niet tot publicatie zou zijn gekomen als ik niet was bijgestaan door een aantal mensen. In het geval van Kikkertje lief wil ik drie personen met name noemen. Allereerst is daar Ingrid Dillo, met wie ik oorspronkelijk het boek samen zou schrijven. Een opeenvolgende reeks van blijde gebeurtenissen in huize Dillo voorkwam dit gedeelde schrijversschap, maar Ingrid heeft wel een belangrijke bijdrage geleverd aan de transcriptie en analyse van Aagjes brieven. Dit laatste geldt ook voor Vibeke Roeper, die nog veel meer deed: zij stelde een zeer fraaie tentoonstelling over Aagje voor de Oudheidkamer samen en bovendien heeft ze ervoor gezorgd dat er een uitgever voor het boek kwam. En die uitgever, Theo Timmer van Het Open Boekis de derde persoon die ik wil bedanken. Zelden heb ik een uitgever meegemaakt die met zoveel liefde een boek heeft geproduceerd. Het resultaat is er dan ook naar. Toen ik het vorige week voor het eerst onder ogen kreeg werd ik er helemaal stil van. En dat wil heel wat zeggen voor een Vlaardinger. Tenslotte is er natuurlijk een persoon zonder wie er vandaag helemaal geen boek zou zijn: Aagje Luijtsen. Het zijn haar prachtige brieven, haar frisse taalgebruik, haar belevenissen, haar vreugde, haar verdriet, haar angsten, haar hoop die vandaag centraal staan. Voor mij persoonlijk is Aagje al jarenlang een levende figuur. Ik hoop dat zij dit na vandaag voor u allen ook zal worden. Sterker nog, ik ga er eigenlijk een beetje van uit dat als ik binnenkort weer eens naar Den Burg kom, wat altijd een groot plezier is, dat ik een Aagje Luijtsenstraat aantref. Dank u wel. Perry Moree, Kikkertje lief. Brieven van Aagje Luijtsen, tussen 1776 en 1780 geschreven aan haar man Harmanus Kikkert, stuurman in dienst van de VOC. Gebonden, 208 pagina's met illustraties in kleur en zwart-wit en brieffragmenten in duotoon. ISBN 9070202344. Introductieprijs 17,50 (na 1 januari 2004 19,50). Verzendkosten worden in rekening gebracht. Uitgever: Boekhandel Het Open Boek, Binnenburg 3, 1791 CG Den Burg Texel. Www.hetopenboek.nl. Tel. 0222-313657, fax 0222-313312. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 9