Met kerst an de diek 't Wos verrotte koud. Met Ouwe Suderklaas hod iederien al sien tóóne krom fon de koud, maar flak foor de Kerst leek Skil de Noordpool wel. Ijsberge foor de diek en overol glödegheid en troep; je wier d'r speemisselijk van. Sééves zot iederien tuus bee de kachel en zelfs Arie fon Japie, die met de poule rondging, verdomde 'n 't d'r uut te gaan. De mense hodde de pest in, afijn, met de Kerst hod je vier dage free; don kon je tenminste wot beekomme fan olie rootzooi. En die nacht hod Piet fon de Kale een droom! D'r drome d'r wel meer op Skil fonzellef, maar Piet fon de Kale sien drome ware gien bedrog. Hee hod nag gien twie jaar leede droomd dot de kippeskool in brond sow rake op Bossiesdag....En 't wos beurd ok! Toen Riekie fon Gree don ok met 't krontje kwam en hoorde dot Piet droomd hod, vloog ze d'r mettien op of om 't nuws te verspreide. Piet zot hillegaar verskeft in sien hoekie en sei eerst niks, maar na wat onhouwe van Riekie kwam 't d'r uut: 'De diek zou deurbreke op de twiede Kerstdag bee de Witte Punt. Héél Skil zou verzuipe os d'r niks on deen wier.' Gliek met 't krontje ging 't nuws deur Skil. De mense ware hillegaar fon 't weer slooge. De kippeskool wos in brond raakt, zou de diek ok deurbreke? 'Ik geloof d'r gien borst fon', see Mot, 'ollemaal gesodemieter. Os die vent niet ken sléépe fon de misthoore, do moet ie doppe in sien ore doen.' 'Ja, maar de kippeskool don?' 'Dot wos gieniens op Bossiesdag, maar daags na Pinkster!' 'Ja, dot wel, maar d'r wos brond!' 'Niet de moeite fon 't prate waard', sei Mot, "t wos zóó uut!' 'Omdot iederien derop ferdacht wos fonzellef.' 'Nou, wot wouwe jullie eigenlijk doen?' vroeg Mot. Se souwe de wacht houwe bee de Witte Punt. 'Nou, don ken je lang wachte', sei Mot, 'os ie zien eige een dag vergist met Pinkster, don ken ie zien eige nou ok wel vergisse. Straks breekt ie pos met Ouwejaar. Don hoef je ok niet meer te verzuipe, don bei je ol diepvries! Maar ja, toen 't er echt op on kwam, was Mot er toch ok foor om 'n actiecommitee op te richte. Ollien wouwe ze niet dot 't in de kront zou komme. Die Burger sketetrekkers zelle ons wel uutlache os se 't hóóre en aars die Hoornder stienepikkers wel. Déér wos iederien 't mee iens. D'r sow gien gerucht on geve worre. Gienien buute Skil mocht d'r fon hoore! De evend na de droom fon Piet wos de vergadering in skool. 't Wos horstikke koud, dus most 't niet ól te lang dure. Arie van Jaap stelde foor om omstebeurt de wacht te houwe met 'n mobilefoon, om gliek olorm te kenne slaan. 'Waterstaat hoeve we niet in te skakele', see Cor Piepie, 'die gelove 't toch niet foor 't te laat is.' 'We moste maar beiegaar de Kerstnacht wacht houwe', sei Mot, 'of liever de monne, fonzellef; de vrouwe moete omstebeurt foor hééte suukelaat of wat te kauwe zorrege.' Eerst wos 't nag 'n probleem om de wacht eerlijk te verdele, wont de roemse wilde de éévend foor Kerst te kiendje wiege en ze krege nag haast ruzie, wont Arie riep fonzellef metien dot ze free zowwe weze om te wiege os de diek deurbrak. De kerk wos trouwes flak bee de Witte Punt en eerlijk is eerlijk. 'Der is nag sot tied om te wiege tussedeur', sei Ger Plok. Eerst wouwe se op d'r ientje de wacht houwe, ien uur de mon, maar na lang vijve en zesse beslote se toch maar 't met sien twieë tegliek te doen. Om 't uur wos d'r oflossing en dot wos wel nodig ok met die koud. Mot zou 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 27