MC"é/S JJ<?é EEUWENOUDE BALKEN OPNIEUW GEBRUIKT De heer Hoogenbosch, hard bezig met de herbouw van de Elisabeth Hoeve, Westerweg 24, ontdekte bij het vierkant uit de oude boerderij, dat opnieuw gebruikt wordt, in twee balken een aantal cijfers. Op verzoek van Klaas Uitgeest ben ik eind juni een kijkje gaan nemen. De twee balken zagen er niet alleen oud uit, maar toonden restanten van vele houten en ijzeren penverbindin gen. Hoogenbosch vermoedt dat de twee balken tot de kielbalk van een groot schip behoorden, mogelijk een retourschip van de VOC (Verenigde Oost-Indische Compagnie). In één balk trof ik het volgende aan: We lezen het jaartal 1615 (M 1000) met de Romeinse IX (9) daartussen. Waarschijnlijk is de IX geplaatst als aanduiding waar de balk moest komen bij hergebruik in het vierkant van een boerderij. Daarna zien we tweemaal iets dat lijkt op het procentteken Alleen zijn de o's niet gesloten, maar mogelijk v's. Daarachter het Romeinse getal 20 (XX). Waarschijnlijk een nieuw aanduidingsteken bij hergebruik van de balken in een boerderij in het jaar 1786, dat duidelijk daar weer achter staat. In 1866 werd op de plaats van 'Elisabeth Hoeve' een boerderij gebouwd die de naam 'Oeperen' kreeg, (niet te verwarren met de boerderij 'Operen', Akenbuurt 26.) Bij de bouw werden deze balken gebruikt. De boerderij ging in 1923 door brand verloren. Op dezelfde plaats werd in 1924 een nieuwe stolp gebouwd door Dirk Dirksz Witte, waarbij de twee balken opnieuw gebruikt werden. Dirk noemde de boerderij naar zijn in 1924 overleden vrouw Elisabeth Jansd. Jonk. En nu, anno 2003, gebruikt de heer Hoogenbosch ze opnieuw en gaan ze een zesde leven tegemoet: 1615 kielbalken van mogelijk een VOC-schip, ca. 1700 gebruikt in een boerderij, 1786 in een volgende boerderij, 1866 in de boerderij 'Oeperen', 1924 in de Elisabeth Hoeve en 2003 in de nieuwe boerderij van Hoogenbosch! Geraadpleegde litetartuur: het Boer- derijenboek. Maarten 't Hart 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 25