Koninklijke onderscheiding is een blijde hulde voor de beide mannen, maar zij was dubbel welkom, omdat er aan dit eremetaal een jaarlijksche gratificatie van f 200 verbonden is. Het Hoofdbestuur der posterijen voegt er jaarlijks voor ieder f 100 aan toe, en zoo zijn de oude lieden die hun leven gegeven hebben in dienst der Maatschappij, voor broodsgebrek bewaard, zij het dan ook, dat een zeer bescheiden leven hun deel moet zijn. De oudste der broeders, Jacob Buijs, heeft voor een paar jaren zijn echtgenoote verloren, doch hij woont tezamen met drie zijner kinderen, zoodat hij zich volstrekt n iet onder de veriatenen behoeft te rekenen. De 74- jarige Tijs Buijs leeft nog tezamen met zijn vrouw; beiden zijn nog toonbeelden van krasheid en op den 10den Mei zijn ze 50 jaar getrouwd. Wij wenschen de oudjes bij hun gouden bruiloft veel geluk. Mogen er nog enkele jaren van blij leven voor hen aanbreken, rustig en zonder zorgen! 't Zou een heerlijk loon zijn na een welbesteed leven. De gebroeders Buijs wenschen wij ook toe, dat ze lang met het eeremetaal, dat hunne breede borsten zoo goed siert, mogen getooid blijven! Geen vreemdeling zal zeker De Cocksdorp bezoeken, of hij zal even kennis willen maken met deze zonen der zee, met deze helden zonder zwaard. We geven hierbij hunnen portretten, opdat men overal zal weten, dat er te De Cocksdorp, een der meest geïsoleerde plekjes van ons vaderland, menschen wonen, die veel lief gehad hebben in hun leven, en die liefde zoo dikwijls hebben getoond, door hun leven voor dat van hunnen naasten in den waagschaal te stellen.. We geven de portretten van Tijs Buijs en zijn Echtgenoote, opdat men in Nederland zal weten, dat er op den 10den Mei een gouden bruiloft gevierd word, bescheiden doch innig, van twee menschen, die geleefd hebben naar het voor beeld van de grooten Meester: "Hebt God lief boven alles en uwe naasten als u zeiven." Schoolmeester van De Waal blijkt schuinsmarcheerder Hei je 't ol hoord? Meester Cran- dijck..psss... psss...psss... Ninnek, je meent het! Dot moet ik Neeltje vertelle. Hei je 't ol hoord. ,.psss...psss...psssss... Wie had dot nou fon zon man docht. De skijnheiligerd, en sundags zo braaf for singe in de kerrek... Geertje most d'r kiend maar gauw fon skool hale. Je staat zo'n mon toch niet meer? Het verhaal gonsde in mei en juni van het jaar 1686 door De Waal. Binnen enkele weken wist het hele dorp van de escapades van meester Crandijck af. De man was eigenlijk als schoolmeester, koster en voorzanger in het dorp niet meer te handhaven. De kerkenraad had er over gesproken en de ouderling Cornelis Pietersen Boon kreeg de opdracht om samen met de burgemeester en weesmeesters van De Waal, Dirck Albertsen Graeff, de getuigen te benaderen en een en ander door de notaris van Texel, Hartger Crillaerts, op schrift te laten zetten, zodat daarna maatregelen tegen de schoolmeester genomen konden worden. En ja, de getuigen zijn bereid om hun verhaal voor de notaris te doen. Op 29 juni 1686 zijn allen in het notaris kantoor aanwezig: Cornelis Scheltus, out omtrent 31 jaeren, Em Jans, huijsvrouwe van Jan Cornelissen Huijsman, herbergierster aen den dorpe van de Wael, out omtrent 40 jaeren. ende Dieuwer Pieters, huijsvrouw van Hendrick Reijersen Vlamingh, out omtrent 24 jaeren, dwelcke 20 Uit: 'Het Leven', 17 mei 1910 Met dank aan mevr. Nel Kooij-Reuvers

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 22