in. Overal gezocht, langs de weg, in de berm, in huis: het is nooit gevonden. Voor ons was dat een ramp! Een kleine ramp voor moeder was, dat we soms thuiskwamen met teer aan onze jurkjes. Het asfalteren van een weg ging toentertijd anders dan nu. Bij warm weer smolt de teer in de losse steenslag aan de kanten van de berm. Daar zaten wij. Met boter en groene zeep moest die teer er uit gewreven worden. Een remedie die ik nog steeds bij heer-ongelukjes" toepas. Rina Steigstra-Westdorp Schoolmeester Van Haarst bezoekt een boedelveiling In het vorige blad schreef Miriam Klaassen over de aanstelling schoolmeester Van Haarst in 1805. In een akte uit 1811 kwam ik ook de schoolmeester Van Haarst tegen. Op 3 oktober 1811 begon een drie dagen durende openbare verkoping van goederen in Oosterend. Het betrof de gehele nalatenschap van mejuffrouw Anna Maria Ten-kinck (ca. 1736/1811) weduwe van Pieter Jacobsz Dogger (1710/1785) en later weduwe van Hertje Klaasz Swart (ca. 1731/1804). Deze beide heren waren commandeur ter walvisvaart geweest, Hertje Swart heeft tevens nog ettelijke jaren als koopvaardij kapitein naar de Oostzee gevaren. Ze hadden allebei goed verdiend en Anna Maria Ten- ckinck kwam uit een welgestelde familie. De nalatenschap bestond dan ook uit veel luxe goederen, zoals glaswerk, porselein en heel veel kleding. De gehele inboedel werd op straat, voor het huis aan de Kneppelbuurt (nu eind van de Schoolstraat), verkocht door de notaris Abraham Wentel. Deze verkoping werd heel gedetailleerd opgeschreven, bij elk verkocht artikel staat de naam en het bedrag waarvoor het verkocht werd. In deze lijst kwam ik diverse keren de naam van Van Haarst tegen. Waarschijnlijk had hij in oktober 1811 al trouwplannen met Barber Rab. Van Haarst kocht veel spullen die bij een beginnend huishouden thuis horen. Hierbij een kleine opsomming van spullen die hij kocht: Foto uit ca. 1938. Rina (li) en Nellie Westdorp op de Postweg met een touw. De auto is van bakker Arie Buys. 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 19