grond te raken. Vader Herman Steigstra, ook visser op die Waddenzee, kende het gebied ook als zijn broekzak. En als nevenberoep oefende hij met zijn houten Lemsteraak TX64, de 'Eb en Vloed', het beroep van bakenzetter uit, op contractbasis met het Rijksloodswezen te Den Helder. Dat nevenberoep had hij vóór de oorlog overgenomen van zijn zwa- ger Cornelis Daalder Klzn, die in de Cocksdorp woonde en ook de bebakening tussen Texel en Vlieland had verzorgd. In die tijd besteedde het Loodswezen dat rayon dus uit aan particulieren, omdat ze zelf niet beschikten over een geschikt schip voor die ondiepe vaarwaters. Het diepe deel van de westelijke Waddenzee werd natuurlijk wel vanuit Den Helder door het Loodswezen verzorgd; toen nog door de loodsbotter Texelstroom' en later door de 'Slenk'. Op deze schepen heeft mijn broer Cor ook als schipper gediend. Voor vaartuigen geldt, dat de rechter- oftewel stuurboordskant, een groen licht voert. En voor de linker of bakboordkant geldt rood licht. Diezelfde kleuren gelden ook voor de betonning en bebakening langs de vaarwaters. En daarbij geldt, dat men 'vanuit zee binnenvarend', rode tonnen of bakens aantreft aan de linkerkant en groene aan de rechterkant van het vaarwater. Op diep water bestond de betonning en bebakening dus uit verschillende soorten tonnen en drijfbakens. Op het wad was dat anders geregeld. Daar kwamen op wat diepere plaatsen ook drijfbakens voor, maar op de ondiepe delen overwegend 'steekbakens', die dus gewoon in de zandbodem werden gestoken. Een drijfbaken bestaat uit een zware ijzeren bus met een dikke, lange houten stok er door waarop een 'topteken' is bevestigd. Het drijfbaken werd op zijn plaats gehouden door een ketting die aan een betonnen 'tonsteen' was bevestigd. Het schoonmaken van een drijlhaken (Jan Jacob van der Vis en Freek Steigstra). Herman Steigstra bedient het touwtakel en is niet zichtbaar. Waddenvisser Herman Steigstra toont een gevangen vette paling. Let op het hand waterpompje achter in het bootje, waarmee gaten in de zandbodem werden gepompt voor het plaatsen van steekbakens 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 15