betreuren, maar de schade aan de vloot was enorm. En het dijkje had het met aller inspanning maar nauwelijks gehouden. De hier door Van der Vis beschreven bij na-dijkbreuk vond dus plaats op (nagenoeg) dezelfde plaats, waar in het jaar 1775 de dijk werd overspoeld. Van die gebeurtenis is indertijd een verslag gemaakt door J.H. Hering en dit is in november 1974 nog eens uitgegeven door Het Open Boek te Den Burg. Ook werd van die dijkbreuk een ets gemaakt, met als ondertiteling: Gezicht van een dijkbreuk, aan den Douk, op Texel; in de overstrooming, den 15den novemb. 1775. Het zal duidelijk zijn dat 'Den Douk'een vroegere benaming is voor 'de Dauwik', destijds het huis van de familie Jan van der Vis Wzn. En, al vond die dijkbreuk dan ook 88 jaar eerder plaats den in 1863, de ets geeft een beeld dat zeker niet veel zal afwijken van wat de bevolking van Oost in 1863 heeft gezien. Jaren later, zo van ca. 1935 tot 1945, heeft een telg uit het geslacht Van der Vis zich met vriendjes gedurende sneeuwwinters met zijn sleetje uitstekend vermaakt op dat gedenkwaardige stukje wierdijk. Dat was op die plaats heel steil, zodat je daar snel naar omlaag kon roetsjen: 'sleetje beneer diek'! Die telg was ondergetekende Freek Steigstra Wormer Herman Steigstra bakenzetter op het wad In de uitgave nummer 66 van maart 2003 troffen wij een prachtig artikel aan over visserman Jan Brouwer. Jan, die zijn leven lang op Oost heeft gewoond, was mijn buurtgenoot en ik heb hem dus heel goed gekend. Bij het artikel van Siem Hemelrijk was ook een kaartje afgedrukt van de westelijke Waddenzee, zoals de Rijkswaterstaat die uitbrengt. Een mooie, zeer gedetailleerde kaart, zoals die in de tijd dat Jan Brouwer nog volop viste, ook al werd uitgebracht. Maar er waren maar weinig vissers, die zo'n kaart aan boord hadden in de kleine vooronders van hun blazers, lemsteraakjes of botters. De meeste waddenvissers kenden het gebied goed en hadden eigenlijk geen kaart nodig. Maar het waren natuurlijk niet alleen Texelse waddenvissers, die daar regelmatig kwamen. Ook vissers en schippers van elders zoals mosselaars, kokkelaars, schelpenvissers, garnalenvissers enz. kwamen daar langs de smalle ondiepe vaarwaters en er was nog wat transport naar de Cocksdorp voor dijkonderhoud enz. En vooral voor die schippers die maar af en toe eens over dat wad hun weg moesten zien te vinden, was zo'n kaart wel gemakkelijk. Maar ja, wat heb je in feite als onbekende aan zo'n kaart als er geen 'wegwijzers' op staan. Wegwijzers in de vorm van tonnen of bakens langs die vaarwaters. Want tonnen en bakens waren er natuurlijk veel, maar op de officiële kaarten kwamen ze in die tijd niet voor. En dat is heden ten dage blijkbaar nog steeds zo, blijkens het bewuste kaartje. Ook daarop staat nergens een baken afgebeeld waar je op het wad links of rechts (nou ja, bakboord of stuurboord!) langs moet varen om met je schip niet aan de 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 14