mevr. Sijbrecht Clasina Regtdoorzee Greup-Roldanus weten wij alles over de opzet en inrichting van een Bleekerij (een uittreksel van dit boek is te vinden in de bijlage Bronnen). Eerder betreft het een keten van bek kens, gezien de verschillende zijgrep peltjes die wij aantroffen. Wellicht was er door de aanleg van deze sloot met dammen en overlopen ook sprake van waterzuivering. VERKENNING Met de aanschaf van een grondboor hebben wij even gewacht tot de toe kenning van subsidie. Dat onderzoek zal in de volgende jaren plaatsvinden. Wij zoeken nog: een gemetselde spoel bak, de 8 evenwijdige sloten, en het afval uit de 17de en 18de eeuw. STICHTING Op 2 september 2002 is bij de Notaris de acte van oprichting van de Stichting "De Oude Bleekerij" gepas seerd. De bestuursleden zijn: voorzit ter Harry Wuis, secretaris Irene Maas en penningmeester Henk Brugge. Het gironummer van de Stichting is 9441672, ten name van Stichting de Oude Bleekerij, Rozendijk 24, 1791 PE, Texel. Dat is ook het postadres van de Stichting. Postpapier is ont worpen en kan desgewenst bijgeko- pieerd worden. De bodemvonsten zijn door de beheer der van het Provinciaal Archeologisch Depot, dhr. W. Blazer, en door Staatsbosbeheer in de persoon van dhr. Boersma aan de Stichting in bruikleen gegeven, op voorwaarde dat de voorwerpen op Texel voor het publiek toegankelijk zullen zijn. SUBSIDIE Actieplan Cultuurbereik Noord- Holland 2001-2004. De Gemeente Texel heeft in het kader van deze rege ling subsidie aangevraagd voor de werkzaamheden van de Werkgroep De Oude Bleekerij. Deze is toegekend voor het jaar 2003, aan de hand van een door ons opge stelde begroting. DESKUNDIGEN Michiel Bartels, stadsarcheoloog van Deventer en kenner van 17e eeuw aar dewerk, kwam met ons in contact na lezing van het artikel in de Texelse Courant. Hij determineerde de gevon den keramiek en maakte een verslag van wat hij had gezien. Voorts bracht hij ons in contact met andere specia listen: Cora Laan, historica, gepromoveerd op 17e eeuws glas; Jeroen ter Brugge, visserij-archeoloog; Jan van Doesburg, archeoloog R.O.B., voedselresten, botten; Jan van Oostveen, electrotechnisch projectmanager, deskundige betref fende kleipijpen. Het bleek dat de vondsten in de 17de en 18de eeuw te dateren zijn. De plooi- schotel en de Delftse klapmutsen zijn gemaakt na 1650. Het modernste spul, het stone-ware en cream-ware theegoed, is van na 1760/70. De wijn flessen zijn ook in die tijd gemaakt, maar kunnen heel goed door de bewo ners van het strand gehaald zijn, dat ongeveer een kilometer van de vind plaats verwijderd is. Dit omdat wijn glazen ontbreken, en vooral omdat alle flessen een karakteristieke zoute aan slag hebben, die ontstaat door het inbranden van zeezout in het glas onder invloed van zonlicht als een fles in zee drijft. Voor meer voorwerpen kan STRANDVONDST de reden van de aanwezigheid op deze plek zijn. De mosselen echter kunnen niet op het strand verzameld zijn, want in die tijd was aan de westkant geen harde ondergrond waar die op konden groei en. Die zijn gekocht bij mosselvissers. ARCHIEFONDERZOEK Ineke Vonk vond in 't Archief in Haarlem 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 9