avonds vind ik warempel de andere helft!' Intussen is er een Stichting De Oude Bleekerij. De Rabobank schonk uit haar 'Raboton' een bedrag van 2.250,- om de onkosten te dekken die zijn gemaakt tijdens de opgravingen en de tentoonstelling van de vondsten (Texelse Courant van 1-8-2003). Het college van B en W heeft de inten tie uitgesproken om 809,- te betalen voor de kosten van verder archeolo gisch onderzoek in De Oude Bleekerij in De Dennen (Texelse Courant van 26-8-2003). Daardoor wordt de weg vrijgemaakt voor een subsidie van de provincie. DE OUDE BLEEKERIJ VERSLAG 2002 INLEIDING Na de spectaculaire vondst van de gedempte sloot in de zomer van 2001 is er heel wat werk gedaan om er ach ter te komen van wat er op deze plek is voorgevallen in de loop der tijd. De puzzel is nog lang niet compleet, maar we weten nu veel meer dan vorig jaar. Wie de voorwerpen in de sloot heeft gegooid en waarom weten we nog niet. VERSLAG 2001 Van de bevindingen in de zomer van 2001 is een verslag gemaakt. Voor medewerkers en belangstellenden is in de vergaderruimte van de Historische Vereniging Texel een kleine tentoon stelling ingericht op 22 februari 2002. Hierbij heeft Irene Maas een toelich ting gegeven, en verteld over de opgra ving. De Texelse Courant heeft er een uitge breid stuk met foto aan gewijd. Bij de opening van het nieuwe kantoor van Staatsbosbeheer heeft Henk Brugge een kleine expositie met uitleg gehouden. VERGUNNING Opgraven zonder vergunning daartoe van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is niet toegestaan. Het was dus nodig om voor verder onderzoek toestemming te vragen. Wij hebben als Werkgroep van de Historische Vereniging Texel een verzoek om vergunning om verder te graven ingediend bij de R.O.B. In juli 2002 hebben wij vergunning gekregen om de rest van de sloot leeg te halen, en grondborin-gen te doen om een indruk te krijgen van wat er nog onder de grond verborgen ligt. De toestemming werd verleend "omdat de vindplaats als niet-behoudens- waardig is aangemerkt (grote delen van het complex zijn reeds in het ver leden verwijderd) en omdat de archeo logische overblijfselen verder aange tast worden door sluipende erosie. Tevens willen we de inwoners van de Gemeente Texel de kans geven meer over haar eigen verleden te weten te komen". OPGRAVING De vergunning kwam pas halverwege de zomervakantie van 2002 binnen, wat de tijd die aan het opgraven besteed kon worden, beperkte. Omdat het vooral ging om het bergen van de voorwerpen op de bodem van de sloot was het nodig dat meerdere personen er een hele dag aan konden besteden. De sloot is namelijk een meter diep, waardoor het opkomend grondwater voortdurend moest worden wegge pompt. Er waren slechts 4 dagen waarop er voldoende vrijwilligers beschikbaar waren. De opgraving zal volgend jaar 2003 na het broedseizoen worden voortgezet. Alles is gefotograf eerd en opgeschreven zodanig, dat het t.z.t. op de plattegrond kan worden ingetekend. Inmiddels denken wij niet meer dat het hier een spoelsloot betreft. Na lezing van het boek "De Haarlemmer Bleekerijen" van 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 7