Texel en Vlieland v.d. kust van Amerika; dhr. S. Dros: Schylge myn lantse 2 nrs '71/'72, de Miedbringer nr 101-1-4, Texel, Vogeleiland door A.J. Dijksen/L.J. Dijksen, Jan Compagnie door dr. R. Reinsma, O, welk een ont zettende waterplas, door S.J. v.d. Molen, Waddenzee, natuurgebied van Nederland, Duitsland en Denemarken, van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland; tussen Holland en Friesland, het eiland Terschelling in de 17e eeuw door Ph.J. de Boer. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Vlinderen over Texel door C. Maas en S. Dijksen-Overbeeke; Oosterend in aquarel door Corrie Timmer. Heeft u nog spullen voor ons betreffende Texel, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113 of A. van Heerwaarden, tel. 313036. INDUSTRIETERREIN ZONDER BESTEMMINGSPLAN? De Oude Bleekerij ligt op een plek waar je niet zo gauw aan een indus trieterrein denkt. Tamelijk onherberg zaam, vooral in de winter en vooral in de 17e eeuw. Daar staat tegenover dat er schoon water genoeg was voor het spoelen en land genoeg om het linnen te bleken. Het is niet duidelijk of alleen de zon bleekwerk verrichtte, of dat er ook met chemische middelen, zoals zout o.i.d., werd gewerkt. Dat is uit de vondsten ook niet echt op te maken, hoewel men wel een zeepnap heeft gevonden. Uit oude aktes blijkt dat de Oude Bleijckerije jaarlijks 40 stuivers erf pacht oplevert aan de Westergemeente en dat een huis ene erf met 400 roe in de banne (buitengebied, vergelijk ver bannen) van Den Burg particulier eigendom is. Dat wordt nl. verkocht door Thuenis Pouwels van Neerpelt uit het Land van Luik in 1666. Hij had het in 1648 gekocht. Hoe kwam iemand helemaal uit Luik ertoe hier een blekerij met huis en erf te kopen? Was het een belegging, ging hij er zelf wonen en werken en had hij zijn schaapjes op het droge toen hij de boel verkocht, of was het een aflopende zaak die weinig opbracht? Het begon allemaal met Irene Maas die al vanaf 1995 bezeten is van 'haar' bleekerij. In dat jaar besloot Staatsbosbeheer om natuurontwikke ling te gaan uitvoeren in dat gebied. Irene had uit familieoverlevering geleerd dat daar iets ouds moest zijn. Jammer dat niemand daar aandacht voor had. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Onderzoek (ROB) wilde er niet van horen of wilde er niets van weten. Irene: 'Toen men in 2001 begon met de herinrichting van het terrein, heb ik een proefsleufje gegraven. Puur uit belangstelling. Dan komt het halve bord tevoorschijn en 's 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 6