Oorsprong en ontstaan van de naam Texel Over de herkomst van de naam van ons eiland is al heel wat gediscus sieerd. Plaatselijk werd in het verleden wel gewaagd van een relatie met de huidige zuidelijke ligging in het Waddengebied. Het Zuidelijke Eiland dus. Om twee redenen kan dit niet. Ten eerste zou de naam dan moeten luiden Insula Australis of iets derge lijks, maar die naam is uiteindelijk gegeven aan een iets groter eiland. Ten tweede, toen het bewoonbare deel van het Waddengebied in de 13e en 14e eeuw versnipperd werd tot een aantal eilanden, was Texel niet het zuidelijk ste daarvan. Nog zuidelijker lagen de eilanden Huisduinen en Callantsoog. Wat meer onderlegde waarnemers leg den verband tussen de namen Teisterbant en Texel. Totdat bleek dat Teisterbant tot de Betuwe behoorde. Minder ver dan Austra lië, maar toch nog te ver van huis. Weer andere onderzoekers vonden een nieuwe oplossing. De naam 'Texel', of beter, 'Tessel', zou als volgt zijn ontstaan. De rivier de IJssel bracht met het water ook veel veen mee richting Waddengebied. Zodoende ontstond een landstrook genaamd 't IJsselmoor (moor is veen). Deze naam verbasterde tot Teysselmoor en toen het moor (veen) door het stormgeweld was weg geslagen, bleef Teyssel, oftewel Tessel over. Een aardige vondst, ware het niet dat de naam Texle (jawel, met een x) al genoemd wordt, lang voordat het veen ten oosten van ons eiland verd wenen was. De bekende Moerwaard werd zelfs in 1374 nog verpacht, bijna 4 eeuwen nadat de naam van ons eiland (met de letter x) al genoemd werd. Voordat we met Texel verder gaan, laten we eerst eens naar onze buren, de andere Waddeneilanden, kijken. Hoe kwamen die aan hun naam? Ten eerste moet vermeld worden dat Texel, althans de pleistocene kern ervan, vele eeuwen ouder is dan de andere Waddeneilanden, die allemaal stammen uit het Holoceen en dan nog op z'n vroegst ca. 8000 v. Chr. De oud ste sporen van menselijke bewoning zijn nog veel later gedateerd. Als eerste Terschelling, Merovingse Tijd v.a. 400 na Chr. De namen ontstonden nave nant en zijn dan ook gemakkelijker te achterhalen. Vlieland, het land aan het Flie, de afwatering naar zee van het Flevomeer. Terschelling, eertijds geschreven als Der Schelling, lag aan de overzijde. Een schelling is een lan- drug in zee, dus de schelling die der waarts lag. Ameland is vernoemd naar het riviertje de Amel, dat vanaf de Friese Wouden naar de Noordzee stroomde. Schiermonnikoog dankt die naam aan de monniken die het eens hebben ontgonnen en Rottumeroog aan de Heren van Rottum -een plaats in Groningen- die lange tijd eigenaar waren van het eilandje. Zoals gezegd, Texel is veel ouder dan de buren en de herkomst van de naam moet dan ook dieper in de historie worden gezocht. Wat nu volgt is een samenvatting van diverse studies die, zoals we zullen zien, tot de verklaring van de naam Texel zullen leiden. 772 of 776 copy 1170-1175 Thesla 772 of 776 copy 1181 -1195 Tesla 2e helft 9e eeuw copy 1150-1158 Tyesle I Lexicon van Nederlandse toponiemen tot 1200 24

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 26