verder ongemakken te verhoeden, vin den dat er hoognodig ten aanzien van omheinen, vastzetten en vastbinden van de beesten afdoende keuren en besluiten moeten worden genomen en naar vermogen in de handvesten en privileges vastgelegd, en daar zij beducht zijn dat er enige kwaadwilli gen hun eigen voordeel boven het algemeen belang stellen en hiertegen enige oppositie zou ontstaan, verzoch ten daarom de supplianten (de burge meesters) dat de Staat voornoemd de voorzegde keuren en verordeningen willen goedkeuren en erin toestem men. Zo is het dat de voorzegde Staten tot behoud van de voorzegde duinen en de landen daarbij gelegen, na advies van de Rekenkamer van Holland, besloten en vastgesteld heb ben, en hierbij besluiten en vaststellen dat niemand, wie hij of zij ook moge zijn op het eiland Texel, enig beest, hoe het ook mag zijn, overal mag laten lopen, maar de beesten zal moeten omheinen, vastzetten en op hun eigen grond houden. En dat de juiste hein- dag vijf weken voor mei zal zijn, te weten 27 maart en dat een ieder zijn beesten omheint en op zichzelf zal houden tot Victorisdag toe, 10 okto ber, zonder dat iemand voor die tijd een beest mag laten loslopen, uitge zonderd bij watervloeden of andere wateroverlast en wie moedwillig deze verordening overtreedt en rebelleert, dat de schout, boden dienaars, ja wie wil en er schade doorlijdt, het loslo pende beest zal mogen schotten en de eigenaar bekeuren, te weten een paard voor 20 stuivers, een tweede keer voor twee gulden, een derde keer drie gul den en een vierde keer verbeuring van het paard, voor een koe voor de eerste, tweede en derde keer de helft aan boete van een paard en de vierde keer insgelijks verbeuring van de koe, en voor een schaap of lam de eerste keer drie stuivers, de tweede keer zes stui vers, de derde keer twaalf stuivers en de vierde keer de verbeuring van het schaap of lam, en als iemand een van zijn beesten onverhoeds kwijtraakt en dit uit de wei in andermans wei gelo pen is (wat gebeuren kan) en hier aan getroffen wordt, dan zullen de aange stelde schutters het dier mogen schot ten, op voorwaarde dat in ieder dorp een goed en bekwaam schutter aange steld zal worden om dit te doen en het dier naar behoren te bewaren. Maar de verordening geldt ten eeuwige dage niet ten tijde van watervloeden als hierboven genoemd is. En om hetgeen hiervoor gesteld is na te leven, bevelen en keuren de Staten goed dat de eer ste deurwaarden van het Hof van Holland de inhoud hiervan op kosten van de supplianten (burgemeesters van Texel) overal te publiceren waar het nodig zal zijn. Besloten in Den Haag onder zegel van de Staten van Holland de 13°® maart 1579" Eronder stond geschreven: Ter bekrachtiging door de Staten door mij ondertekend. Vergeleken met de origi nele verordening op papier geschreven met een rood opgedrukt zegel. Zonder doorhalingen en bevonden daarmee overeen te komen, in kennis van mij, secretaris van stad en eiland, F. A. Falckoogh. 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 25