$2v-^talW Over het laten loslopen van vee - 14 maart 1579 Frans Arienszoon Falckoogh wordt in oktober 1579 aangesteld als secretaris der stede ende eijlande van Texel en is tevens notaris, aangesteld door het Hof van Holland. Aan hem hebben wij te danken dat we op de hoogte zijn van alle privileges en stadsrechten van Texel. Hij schreef deze in een apart boek over en juist dit boek is door de tijden heen bewaard gebleven en is nu het oudste docu ment van het gemeentearchief van Texel. (GAT nr. 1) Op pagina 36 van dit boek vinden we eens stuk dat gaat over het los laten lopen van vee. Eertijds was het gewoonte dat de gemeenschappelijke gronden, de zogenaamde mienten door iedereen gebruikt mochten worden om het veel te laten grazen. Deze mienten waren altijd wat mindere gebieden en armere (duin)gronden. Bepaalde gedeelten van het jaar mocht met het vee overal laten grazen. Dit stuk gaat over het verbod om de dieren in de zomer overal te laten lopen. Zogenaamde ^schutters" moesten de dieren dan vangen en de overtreder kreeg een boete, ja, kon bij herhaling zelfs zijn vee kwijtraken. Een stukje van de verordening is hierbij afgebeeld, met daaronder wat er pre cies staat. y fér 6\ frmj/fiê—1 Den Hoorn, januari 2003. f groen koren bij vreemde beesten afgeweijt ende vernielt wort, waerduer veel scamele lutjden die een koe off twe houden zeer verdruct worden, maer oock den helm tot grote costen aldaer tot cinsenuatie van de duijnen geplant, afgege ten ende vertreden wort, waer doer die duinen raeu gemaeck worden ende ver stuiven, sulcx dat bij successie van tijden te beduncken is T geheel eijlant daer duer te inunderen. In het hedendaags Nederlands her taald, is de inhoud als volgt: "Daar de Staten van Holland van de burgemees ter en de regeerders van het eiland Texel hebben begrepen dat hoe langer hoe meer uit ervaring blijkt dat op het eiland Texel grote ongepastheden en ongeregeldheden gepleegd worden door diegenen die schapen, paarden en andere beesten houden, zodanig dat niet alleen het gras en het groene koren door vreemde beesten worden afgeweid en vernield, waardoor vele arme luiden die een of twee koeien hou den zeer benadeeld worden, maar ook de helm tot grote kosten aldaar tot Behoud van de duinen geplant, afge- vreten en vertreden wordt, waardoor de duinen kaal gemaakt worden en verstuiven, zodanig dat in de loop van de tijd te verwachten is dat het gehele eiland daardoor zal overstromen en dat daarom supplianten, te weten de oude en de nieuwe burgemeester met het oude en het nieuwe gerecht, om alle Maarten vt Hart 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 24