Konijnen zijn echter in deze tijd zeer gewild, zowel om het vlees als om de vellen. Zij vormen bovendien een belangrijk deel van het inkomen van de schout. Die pacht, mèt zijn ambt als hoofd der politie, ook het recht om in de duinen op konijnen te jagen. Per jaar oogst hij daaruit zoveel hij kan, mits voor zijn opvolger maar een drie honderd paar overblijven. De duinen moeten "wel gepeupleert" blijven. Konijnen mogen dus, dat blijkt hier uit, wat de bewoners verboden wordt. Schout Franchoys van Boschuyzen, die zijn ambt in 1544 begint, gaat zelfs zover dat hij voor de konijnen gaten laat graven in de nieuwe zanddijk die net om de ingepolderde Cuyl is gelegd. De bewoners van die polder proteste ren dan weer bij het Hof van Holland vanwege het gevaar dat die handelwij ze voor hen oplevert. Maar de keizer levert hier dus een tweede reden voor zijn duinverboden: de helm was voor de konijnen, niet voor de mensen. Dat het verstuivingsgevaar daardoor mede werd veroorzaakt speelde dus geen rol. Overigens verbieden ook de keuren van Texel zeker al vanaf 1515 het duingrazen. Desondanks laten de eilanders zich niet teveel gelegen liggen aan de gebo den en verboden. Zo bericht schout Gerrit van Schagen in zijn rekening over 1515B dat in dat jaar Dirck Korst met dertien gezellen helm uit de dui nen halen, tegen de Keueren van Texel in. Alle overtreders krijgen een gulden boete. Een jaar later betaalt Jan Coenses weduwe aan dezelfde schout 1 gulden 8 stuivers boete voor het halen van "zekere rijsen" uit de dui nen.7 Schout Jan van Dorp die in 1528 met zijn werk begint noteert het zelfde vergrijp. In zijn rekening over de jaren 1529-15318 treffen we als duin grazers aan: naam Thyman X Aelbrecht Jan Thymansz Aernt Bollicxz Aelbrecht Mathysz Thys Oelbrantsz Dirck Jansz Marytgen Engelsman Garbrant Cornelisz Cornelis Wytz Cornelis Louwerisz vee 3 paarden 1 paard 1 paard 3 jonge beesten Jonge beesten Jonge beesten 1 paard 2 koeien Boete 3 gulden 20 stuivers 1 gulden) 20 stuivers 15 stuivers 2 gulden (dus 8 stuks) 2 gulden (idem) 10 stuivers (1 koe? 2 stuks kleinvee?) 20 stuivers 20 stuivers 3 gulden 10 stuivers In Jans volgende rekening over 1532-1534® hebben opnieuw een aantal Texelaars het verbod aan hun laars gelapt. Het zijn naam Boon Claesz Cornelis Reyersz Gerrit Thonisz Een jongen op Den Hoorn Vrerick Pietersz vee 5 koeien en een os 2 kalveren 1 éénwinter-beest 1 kalf 2 éénwinterbeesten boete 3 gulden 10 stuivers 10 stuivers 5 stuivers 20 suivers 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 22