50 JAAR SAMEN DOOR HET LEVEN IN CANADA Op 7 februari 1952 ondernamen Elscke Anema en Jan (John) Richard Alkema hun gezamenlijke levensreis. Dat was nog vrij onverwacht. De direc te aanleiding voor deze grote stap was het verzoek van de Nederlandse rege ring aan Jan om de dienstplicht te komen vervullen. We vertrokken (drie weken te laat) met de "Edam" uit Rotterdam, via Antwerpen en Halifax naar New York. Het weer was stormachtig met golven van 15 meter hoog en windkracht acht. Vanaf het achterdek keken we over de brug naar de aanko mende golf. Even daarna kwam die golf ons achterna en keken we naar een hoge swatermuur\ De schroef kwam boven water als we doken. In 24 uur op volle kracht varend, kwamen we maar 169 zeemijlen verder. Met iets dergelijks is jong zijn een groot voordeel en we genoten met volle teugen van de oce aan. Na Halifax kwam er een weers- ver-andering. Het was nu prachtig weer en we stoomden over een spiegel gladde oceaan. Elscke werd niet lekker en ging naar de dokter voor advies. Na het bezoek vertelde ze mij dat de dok ter mij ook had willen spreken. De uit slag was dat we in december gezins uitbreiding konden verwachten! De dag voordat wij in New York arriveerden, stoomde de "Veendam" naar Holland. Hetzelfde schip waar mee de familie Alkema-Maat in 1932 naar Nederland reisde. Deze keer was er wéér een Alkema aan boord, oom Dirk en tante Bessie. Die gingen met vakantie en ontvingen van ons via de scheepsradio een bericht om ze een prettige reis toe te wensen. Zij waren door neef Richard naar New York gebracht en het was de bedoeling dat wij met hem naar Michigan zouden gaan om daar de verdere familie te ontmoeten en dan door te reizen naar St. Mary's in Ontario. Door de vertra ging van de "Edam" was dit bijna gelukt, maar wij arriveerden op zater dagmorgen en de havenarbeiders werkten niet. Dus bleven we dat week end aan boord en konden we genieten van het verkeer te water, het uitzicht op de stad en het bekende vrijheids beeld in de Hudson Rivier. Maandagochtend kregen we het bericht dat neef Richard zijn nieuwe baan bij de politie in Detroit niet in gevaar wilde brengen door een paar dagen te laat te zijn. Hij was dus teruggegaan om de lange tocht naar Detroit alleen te maken. Het andere nieuws was dat de douaneofficier ons veertiendaags visum teniet deed en het veranderde in een 48-uurs ver- 2002 Elscke John London ONTARIO Enkele jaren tevoren had hij zich als vrijwilliger aangemeld voor Oost- Indië, maar was niet aangenomen. In 1951 wordt hij alsnog opgeroepen voor militaire dienst, maar toen wilde hij niet meer en beriep zich op zijn Canadese staatsburgerschap. Hij was in Canada geboren, uit Hollandse ouders: Yetze Alkema uit Makkum en Jannette Maat van Texel. Zij keerden in 1932 naar Holland terug. Jan had een dubbele nationaliteit tot zijn 21s^e jaar. In 1951 kon hij zich daar niet meer op beroepen en vandaar zijn overhaaste vertrek. 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 16