In 2004 zal een presentatie van de vondsten worden gegeven in "Tusse de Banke", de Gemeentelijke expositie ruimte. Er zijn genoeg vondsten gerestaureerd om heel wat vitrines te vullen, dus wie een plekje heeft, mag zich melden. PLAKKEN EN RESTAUREREN Gedurende de zomer heeft het plak werk grotendeels stilgelegen. In de wintermaanden is al heel wat moois samengevoegd, zoals de melkkan van "Klaertie Crelis met haer lief 1724", en een bord met jaartal 1746. De schervenplakgroep van de Historische Vereniging Texel is bezig met een verbijsterende hoeveelheid rood aardewerk. Het is moeilijk te zeg gen om hoeveel exemplaren van b.v. koekenpannen het gaat, er liggen 17 handvaten op tafel, die niet passen aan de 10 of meer bakken. Uit de groe ne scherven kon een steelpannetje gepuzzeld worden, de rest is afkomstig van heel wat verschillende voorwer pen. Erg indrukwekkend zijn de voor- raadpotten, er zijn er 7 in reconstruc tie. Theekopjes en -schoteltjes De nieuw gevonden scherven pasten deels aan de al geplakte voorwerpen, maar er waren ook delen bij van nieu we soorten. Er zijn nu zo'n 110 kopjes gevonden. Metaal Ivo Mol heeft het oud-ijzer gerestau reerd. Behalve spijkers in alle soorten en maten, zijn er ook dingen als hamers, een dissel, een pikhaak en hoepels van tonnetjes gevonden. Munten Maarten Brugge heeft met de metaal detector inmiddels 37 munten, 16 knopen, 2 haakjes van kledinghaak- en-oog en 11 gespen gevonden. Veel daarvan kwam uit de uitgeworpen aarde, dus uit de gedempte sloot. De munten worden indien nodig schoongemaakt, en met vet ingewre ven. Van elke metaalvondst kan de plek nog aangewezen worden op een plattegrond. De loden musketkogels, inmiddels 7 (en nog 9) in getal, waarvan 1 ter plaatse tegen een muur is geschoten (afgeplat), roepen veel vragen op. Het schijnt dat deze kogels niet te dateren zijn, zodat ze helaas niet aan een bepaalde oorlogstijd kunnen worden toegeschreven. Hout en leer Deze vondsten worden geconserveerd in polyethyleenglucol. Alle vondsten worden vermeld in de lijst VONDSTEN, nog in bewerking, maar t.z.t. als bijlage verkrijgbaar. PUBLICITEIT EN PUBLICATIE Zowel de Texelse Courant, de Helderse Courant en de Texelse Kabelkrant hebben meerdere keren aandacht besteed aan de vorderingen van het onderzoek. In de Archeologische Kroniek Holland 2002 is op blz. 38 een stukje aan de Oude Bleekerij gewijd. Wij denken aan het maken van een Bleekerijenboek. Daartoe wordt alles verzameld wat er interessant voor kan zijn. BESCHIKBARE BIJLAGEN Verslag over 2001 Bleekerij-bronnen, een versie met en een zonder commentaar van Irene Maas Vondstenlijst Boekenlijst DE OUDE BLEEKERLJSTRUCTUUR STICHTING tot behoud, beheer en bestudering van bodemvondsten en historie van de Oude Bleekerij op de Westermient, Texel. WERKGROEP van vrijwilligers, bezig met: 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 13