afgelopen 50 jaar is gevraagd naar wat zij zoal met de grond hebben gedaan. Ben Hoogenbosch Hij was eigenaar van de grond nadat hij de boerderij van zijn vader, Jaap Hoogenbosch van Catharinahoeve, had overgenomen. In die tijd was er nog een fundament aanwezig, opge bouwd van grote rode bakstenen, 4 lagen hoog, ongeveer 10 bij 12 meter in het vierkant, met een dwarsmuur. Toen Hoogenbosch in de jaren vijftig met een tractor ging werken, heeft hij dit fundament afgevoerd en de stenen in het nabije bos gestort. Med. Willem Veeger: Cor Veeger van de Grensweg kocht het land van Hoogenbosch, meer als ruilobject dan als gebruiksland. Hij ruilde later grond bij de Grensweg met de Bleekerij. Daardoor kreeg SBB de ondergrond van de Bleekerij in eigen dom. Vader en zoon Veeger van Buitenlust. Deze familie pachtte het land van 1972 tot 1995. Er liepen jonge koeien, die veel last hadden van de modder. Om dat te verbeteren heeft Piet Veeger drainage aangelegd. Hij heeft een slootje dat van west naar oost aan weerszijden van de terp liep, gedempt door er met een shovel de bovenkant van de terp in te schuiven. Hij zag bij deze werkzaamheden veel scherven, halve borden zelfs. Het land was stuk gereden, daarom heeft hij het geëgali seerd door het terrein te ploegen. Verder heeft hij 6 of 7 keer mest in de grond ingebracht met de mestinjec- teur. De zwart-witte strepen die wij vorig jaar zo netjes hebben vlak geschaafd waren dus ploegsporen, maar moeilijk als zodanig te herken nen doordat de mest op veel plaatsen dieper was ingezakt dan de ploegvoor (28 cm). Volgens zijn collega Maarten Veeger was het raar bultig land met diepe greppels, dat door deze verbete ringen lekker opgeknapt was. Maarten Hoogenbosch Hij is de tegenwoordige eigenaar van Catharinahoeve, restauranthouder. Op de Ploegelanden heeft hij koeien lopen, die vlees leveren voor het res taurant. Op het moment lopen er Schotse Hooglanders, het gebied is door de "natuurbouw" alleen nog geschikt voor dit soort dieren. Toen het gebied door de R.O.B. niet interes sant bevonden werd voor archeolo gisch onderzoek, heeft Maarten H. voorkomen dat men op de plaats van de oude resten een meer zou graven. BRONNEN Alle literatuur die betrekking heeft op de Bleekerijen op Texel is verzameld en in de computer ingevoerd. Er is een versie met en een zonder commentaar van Irene Maas en Miriam Klaassen. Deze bronnenverzameling is als kopie en als e-mail-attachment verkrijgbaar. BIBLIOTHEEK Uit eigen kast zijn een aantal boeken over 17de eeuwse voorwerpen en de geschiedenis ervan bij elkaar gebracht. Ook hebben wij van ver schillende mensen boeken toege stuurd gekregen, zodat wij nu over goede documentatie beschikken. Lijst Bibliotheek verkrijgbaar. PLANNEN De Werkgroep Archeologie van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis (NJBG) is in november 2002 ter ken nismaking een weekend op Texel geweest. Zij zijn van plan volgend jaar een weekend of kampje te houden om te helpen met het graafwerk. Zij heb ben reeds een meetsysteem van paal tjes uitgezet, en ons geleerd hoe een echte archeoloog meet en optekent volgens de regels. 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 12