INHOUD REACTIE BIBLIOTHEEKNIEUWS 2 Colofon1 Van de redactie1 Van het bestuur1 Inhoudsopgave2 Reactie2 Bibliotheeknieuws2 Watersnoodramp 3 800 Jaar storm en watergeweld W.J. Kikkert11 Een verhaal bij een foto13 Plaats van de volmolen Maarten "t Hart14 Oegstgeester dakpannen15 Liederen op Texel Bas v.d. Beek20 Siem Daalder vertelt Dick Bruin20 Een durper kist in Amerika Gelein Jansen22 Vragen over foto's23 Tessels Prate G.E. Dros24 Naar aanleiding van de foto van een grafzerk op 't Oudeschilder kerkhof (zie blz. 26 van het vorige nummer) kregen we een reactie van de 90-jarige Klaas Mantje uit De Koog. Die reactie verschaft duide lijkheid! Pieter Michielsz. De Waard ligt daar begraven. Hij was de overgrootvader van Klaas Mantje, geboren in 1828, en hij was zeeman. Hij verdronk bij een oefening met de reddingboot bij De Koog in 1876. Het was zeer slecht weer en door een grondzee sloeg de boot om. Zijn zoon Arie (1855- 1919, de grootvader van Klaas Mantje) heeft vader Pieter nog zwemmend aan land gebracht, maar hij was al dood. De dochter van deze Arie, Nellie de Waard, trouwde met Klaas Mantje uit Spang, en deze twee werden de ouders van de nu 90-jarige Klaas. Zo is de relatie De Waard-Mantje duidelijk. Nellie had onderne mingsgeest, en door haar toedoen zijn de eerste Mantje-winkels ontstaan. Klaas Mantje deelde nog mee, dat de grafzerk waarschijnlijk door de Reddingmaatschappij is geschonken. De in het vorige nummer genoemde Jan de Waard heeft met dit verhaal dus niets te maken. G.E. Dros Ontvangen van: mw. A. Langeveld-v.d. Voorn: div. VVV-gidsen; mw. A. Langeveld-Vorden: boekenlijst van v/h Langeveld en de Rooij; mw. E.A. v.d. Graaf-Piek: div. foto's fam. Langeveld; dhr. W. Braam: Schepenen en zo, van K. Van Empel; mw. A. Barhorst-Brans: div. Strendernieuws blaadjes, oude VVV- brochures, pensiongids 1946 en bekertje met wapen van Texel; mw. M. Grisnigt-Koning: div. distributie bonkaarten en enige oude Texelse Couranten; fam. Zegel-Wuis: jaarboek CBG 1990, Geschreven Verleden, Genealogie en oud schrift, door H. Brouwer, Het Westfriese geslacht Raven en Winkel, 5 bundels Oud West-Friesland, Texel in het verleden, uitgave Gem. Texel, en Een tocht langs Texelse ker ken; nalatenschap C. Reij: Archeologische Kaart van Ned., bouwteke ning Binnenburg 6 en blad Hollands Noorderkwartier ca. 1350; dhr. C. Bonne: de kroniek van de fam. Bonne; dhr. R. de Laet te België: boekwerkje over het Torenhuis; NGV afdeling Den Helder: catalogus van eigen bibliotheek; dhr. A. v. Heerwaarden: ansichten, div. foto's en bescheiden; mw. W. v. Beek-Timmer: 2 foto's, waarvan 1 ingelijst; dhr. B. Bakker: gegevens en correspondentie over de voormalige gasfabriek; dhr. C. v. Heerwaarden te Alkmaar: kwartierstatenboek deel 1 en 4 van Den Helder en div. bescheiden; dhr. S. Bosma: div. foto's; mw. C. Visser: div. VVV gidsen en tijdschriften Museum vereniging; dhr. G.M. van Gurp: Visschers Grietje, door W. Mets Tz; mw. Eelman-Gieles: div. foto's en bescheiden; dhr. J.C. Dros: topografische kaart van Texel 1971, boekjes betr. LTS, div. bescheiden en boekjes Zuiderzeewerken; dhr. H. Veenema: naambordje Kogerstraat; dhr. R. Dijt te Australië: contr. boekje RK Bouwvakarbeidersbond St. Joseph 1946-1951 en een foto vanaf de NH kerk; dhr. G. Jansen: Amsterdammertjes in oorlogstijd. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Texel, Foto's/Pictures, door Ruth de Ruwe. Heeft u nog spullen voor ons betreffende Texel, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113 of dhr. A. van Heer waarden, tel. 313036.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 4