HOE EEN DURPER KIST OP EEN AMERIKAANSE VEILING KWAM Het zal ca. 5 jaar geleden zijn dat er bij mij thuis werd aangebeld. Een jonge man met een Amerikaans accent stelde zich voor. Ik verstond Vendekloet. De man vertelde dat zijn familie van Texel kwam en hij nu uit Chicago eens kwam kijken waar zijn wor tels lagen. Opeens had ik door dat Vendekloet wel eens Van der Kloot kon zijn. En dan kon ik hem verder helpen. Zo gebeurde het dat we samen naar de Cocksdorp reden en op het kerkhof de grafstenen bestudeerden die terzijde waren gezet. Ik wist dat de familie genoemd werd in "t Lant van Texsel en de Kroniek van Eijerland. Al met al toch nog een waardevolle dag voor deze Vendekloet. De geschiedenis is in het kort als volgt. De eerste smid en timmerman van het juist gestich te dorp de Cocksdorp waren de gebroeders Jac. en A. van der Kloot. Zij bouwden in 1841 voor f 8.000,- de Nederlands Hervormde Kerk. De toren en klok vervaardigde A. van der Kloot in 1843. Hij kreeg in 1850 een onderscheiding voor zijn ontwerp van een verbeterde ploeg. In 1848 deed timmerman Jac. van der Kloot een stuk hout met de namen van de maker in de spanten van de hoeve Buitenzorg aan de Vuurtorenweg. In het voetspoor van zijn vader en oom maakte Jaap ook het uurwerk voor de R.K. kerk op De Cocksdorp. Dat is in 1890; de zaak heet dan Van der Kloot Co. Ze adverteren met grasmaaimachines, maar ze houden zich ook bezig met uitvindingen voor en de handel in de wierverwerking, schelpen visserij en graanmaalderij. Klaas van der Kloot heeft dan de leiding. Rond 1900 heeft Klaas ook de leiding bij de brand weer van het dorp en is hij, net als zijn voorvaderen, een toonaangevend persoon op durp. In 1909 rijdt hij dan ook op een stoomfiets. Rond 1910 is de firma vertegenwoordiger voor het Amerikaanse bedrijf "Deering". In 1913 slaat de fa. van der Kloot een goed figuur tijdens een demonstratie greppel- ploegen bij Hoorn. Men introduceert een greppel- ploeg van 18 cm diepte met een platte bodem. In 1943 wordt het bedrijf geliquideerd en gaat het bedrijf over in handen van H. Thomassen. De fami lienaam van der Kloot verdwijnt van Texel. In 1933 overlijdt de heer A. van der Kloot in Chicago, zo meldt de Texelse Courant. Tot zo ver de belangrijke Texelse familie van der Kloot. A. van der Kloot was in augustus 1881 vertrokken naar Amerika en enige jaren later gingen drie broers Steenland er ook heen. Hun namen stonden ook op het stuk hout van Buitenzorg, namelijk: J. C., M. en P. Steenland. In maart 1890 vertrok Marius Steenland naar Amerika en nam uiteraard zijn tim- merkist mee. Zo'n 100 jaar later, in 1991, dook de kist op bij een veiling in Lancaster, Pennsylvania. De groengeverf de kist was van het traditionele Hollandse model met een schuine deksel. De inhoud bestond uit een groot aantal Nederlandse schaven, waarvan er vier tussen 1739 en 1784 gedateerd waren. Gelein Jansen Met dank aan 'ome' Kees de Porto en Wil Braam. Geraadpleegde literatuur: Jubileum nummer Ambacht Gereedschap 2001 T Lant van Texsel Kroniek van Eijerland R. K. dagboek van de Cocksdorp HVT B bladen, nrs. 14, 16, 20. "Hij is naar Amerika" van Karei van Empel 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 24