straat te horen. Een keer in de drie weken was er kerkdienst en dan zaten we natuurlijk weer stil op het zoldertje. De koster en zijn vrouw, ome Jan Timmer en tante Gert, zorgden voor ons eten. Veel gerste- en rogge brood en tante Gert roomde de volle melk af. Als het eten werd gebracht stond er iemand op de uitkijk en werd er met het stoffer en blik gerammeld ten teken dat het eten gebracht werd. Het werd aan de achter kant van de kerk door het raam geschoven, daar moesten we het ophalen. Direct na de oorlog kwam ik bij de Binnenlandse Strijdkrachten. De machtige Noordbatterij lag er verlaten bij. Er waren vaten met spek en ook blik ken koffie en in de officierskantine lagen luxe Perzische tapijten. De firma Vlessing heeft daar- een deel van mogen terughalen. De Duitse honden waren achtergelaten. Het krioelde van de konijnen; je kon er wel 300 per nacht vangen. In 1946 trouwde Daalder en ze gingen als jong stel in Oudeschild wonen. In een pand in de bocht van de Ruyterstraat. Het was eigendom van Souw de Wijn en ze betaalden f 1,75 huur in de week. Voorheen was het een café geweest en het heette De Smak. Er was onder andere nog een oude kelder in, waar vaak water in stond. Volgens overleverin-gen was dat het café waar Michiel de Ruyter kwam. Hier had de familie Daalder een groentezaak. In 1953 is deze overgenomen door Dirk Vermeulen. Toen is Daalder bij de firma Daalder in dienst geko men. Er was veel werk op Texel na de watersnoodramp. Ook de afslag van de duinen en het strand was toen al enorm. Veel bunkers uit de oorlog spoelden bloot en vielen in de zee. Ze moesten zo veel mogelijk gesloopt worden met mokers en springstof. Ze ver huisden in 1955 naar AHet Volle Profijt@ bij het Licht van Troost. Daar stonden een paar verbouwde kippenhokken, die later door brand verloren zijn gegaan. Tinus Troost was de eigenaar en nu is het land van Kees Kikkert waar de krielkippen los lopen. De familie Daalder ging er wonen, omdat toen daar B bij de Petten - de dijkverhoging B op Deltahoogte B begonnen is. Voor deze verhoging is het hele Neeltjesduin afgegraven, een duin dicht bij de Mokbaai. De firma Daalder legde er een stukje spoor voor aan en met kiepkarretjes kwam het afge graven zand ter plekke. Vlak bij het duin de Kogelvanger. Daar liggen nog vele rode kogelhul zen. Vanaf het Licht van Troost werd voor oefening dooi de MOK militairen op de Kogelvanger geschoten op een pop die op een rail heen en weer werd getrokken. De hele dag buiten en zwaar werk. Zinkstukken maken voor de strandhoofden, te beginnen bij het Westerslag. Stenen van 100 kg optillen en wegzetten. Met bulldozers werden dui nen naar binnen geschoven en met riet en helm beplant. Daalder was voorman. Hij heeft de Kreeftenpolder mee helpen uitzetten en vertelt over het dynamische gebied aan de zuidpunt van Texel. De Kreeftenpolder is hoog opgestoven zodat er weinig water staat in tegenstelling tot de Horsmeertjes. Daalder vertelt ook over de restanten van het voor malige poldertje Ade Volharding@ van de familie van Heerwaarden, in 1936 weer aan de zee prijsge geven. Bij heel laag water kan je de ploegvoren nog in het slib onderscheiden. Ook was er nog een regenbak, die we hebben moeten opruimen. Vroeger waren daar toch hoge duinen; bij de Robbenjager hebben we zinkstukken gelegd. Vlak bij, in de buurt van het reddingboothuisje liggen de restanten van de zogenaamde Engelse Kerkhof. Een massagraf van En-gelsen, omgekomen bij een invasie op Vlieland. Wij krijgen het ook nog over de hobby van Daalder, het vinden van voorwerpen met een metaaldetector. Velen weten dat Daalder heel veel munten en inte ressante voorwerpen heeft opgespoord. Maar er is niet veel oud strand meer over, zegt hij. Door weg spoelen van zand en door de zandsuppleties. In de gebieden rond De Hoge Berg en Den Hoorn is meer te vinden Het is heel interessant broeder Daalder zo te horen vertellen. Na een paar heerlijke bakken koffie ver trek ik uit de Trompstraat. Dick Bruin 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 23