De heer Bas v. d. Beek stuurde ons het volgende: In ADe Navorscher@, 60e jaargang B 1911 vond hij een aantal liederen die op Texel werden gezongen Uit: Jeugdkrant van de Doopsgezinde kerk, Jaargang 28 B Nummer 193 Op Texel was het vroeger gewoonte, dat op Driekoningen, 6 januari, door kinderen, soms door arme, oudere menschen, werd rondgegaan met een rommelpot, waarbij het volgend, zonderling versje op eentonige wijs werd gezongen: Schipper haal je zeil in top Gooi wat in mijn rommelpot Dan zullen we vroolijk wezen Dan zullen we vroolijk zijn Alle lieve meisjes in de rij Raad eens wat die meisjes doen Gaan ze \s morgens vroeg opstaan Gaan ze voor den spiegel staan Kijken ze hier, kijken ze daar Kijken ze in T rondomme Moeder staat mijn kapje net? Want mijn vrijer zal van avond komme Komt hij dan van avond niet Slaapt hij in mijn armen niet Dan komt Jan Jansen Dan komt Jan Fransen Die zal op den rornpot spelen En de gek zal leeren dansen Hier een stoel en daar een stoel Op iedere stoel een kussen Meisje til je kinnebak op Er leg er een pannekoek tusschen. Vroeger deed men ook op Texel veel aan luilak hou den op den zaterdag voor Pinksteren. Veelal ont aardde dat in baldadigheid. Thans is dat anders; hoogstens vindt men, bij het opstaan, een kransje van bloemen aan den deurknop, waar men vroeger wellicht het "een of ander cadaver" kon vinden. Des middags was het gewoonte dat de "Pinkster blom" rondging. Het een of andere meisje, getooid met Texelse kap en behangen met velerlei gouden en zilveren sieraden, ging huis aan huis, om zich te laten zien. Kameraadjes vergezelden haar. Het lied je dat bij den rondgang gezongen werd, doch dat thans nauwelijks meer gekend wordt, luidde als volgt: Hier komt de Pinksterbruid Wie wil haar zien, zien, zienderezien Met uwen wil zoo komt zij hier Met uwen wil zal zij gaan, gaan, gaanderegaan En nu moet zij aan het wiegtouw staan "t Wiegtouw in de eene hand, hand, handerehand De pappot in de andere hand "t Eerste jaar een jonge zeun "t Tweedejaar een dochtertje fijn, fijn, fijnderefijn Kom laat er een stuk of twaalf zijn Een stuk of twaalf aan den disch, disch, dischde- redisch En weet je wel wat of vrouw huishouden is? Vrouw huishouden, dat is werk, werk, werkdere- werk En zondags gaan wij naar de kerk Dan komt onze fiere pinksterbruid Met een paar bloeiende wangen En als zij dan niet wil staan Dan zullen we haar verkopen Dan brengen wij haar naar den spinnenmaker toe En laten haar zachtjes loopen. Een paar weken geleden dronk ik koffie na de kerk dienst in het zaaltje met broeder Siem Daalder uit Oudeschild. Hij vertelde over zijn vele jaren werken in de Texelse duinen en op het strand en ook over oorlogservaringen. Kortgeleden was ik bij hem thuis voor nog wat meer gegevens. Siem Daalder is geboren in 1922 in Oosterend. Daar heeft hij zijn jeugd doorgebracht. De school stond in de Schoolstraat en in het schoolhuis woonde mees ter Kikkert. Zijn moeder Frouwtje Burger was weduwe en tot haar dood in 1940 kosteres van de Doopsgezinde kerk. Zijn vader was al in 1933 over leden aan difterie. Na de lagere school kreeg hij werk bij zijn oom Piet Burger, de groentehandelaar, voor f 1,25 per week. Catechisatie kreeg hij van ds. Vis en in 1941 is hij door ds. Gorter gedoopt. Dat was in Den Burg, onder andere tegelijk met Jane Langeveld en Frans Ingen Schenau. Ook ds. Knot was toen op Texel en speciaal voor Oosterend aangesteld. De oorlogsjaren waren moei lijk, omdat Daalder de leeftijd had om gepakt te worden voor Duitsland en later voor Assen. Daarom heeft hij het laatste halfjaar van de oorlog onderge doken gezeten in De Vermaning te Oosterend. Op zolder boven de kerkeraadskamer. Het luik zit er nog; met een ladder kon je er op komen. Ze waren met z'n vijven, onder andere ook Arie en Cor Timmer en Kees Spaan. Daalder vertelt: AHet was daar donker, we hadden alleen een oliepitje (drie- vertje) en we hadden weinig te doen. Wel hadden we een radio, maar later ging die kapot omdat we keet schopten. Maar al gauw huisden we ook vaak in de kerkeraadskamer. We moesten dan wel heel stil zijn, want geluid was gemakkelijk vanaf de 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 22