De plaats van de volmolen volgens Schraag In november vorig jaar plaatste de Texelse Courant een bericht over archeologisch onderzoek in het gebied van de Mars. Gelein Jansen betreurde het dat men niet even verder gezocht had naar de eventuele fundamenten van de volmolen die hier in de buurt gestaan moest hebben. Hij vroeg zich af waar de exacte plaats zou moeten zijn. Ook mij interesseerde deze vraag, te meer daar ik de beschikking heb over een zogenaamd loopwiel, waarop exact het aantal meters en zelfs decimeters wordt aangegeven en waarmee ik een aanduiding op een kaart zou kunnen verifiëren. Oudste kadastrale kaart De oudste kadastrale kaart is die van 1832 en is afge beeld in het boek 'Veldnamen van Texel' van Sjaak Schraag. Op bladzijde 111 vinden we kaart 13A (sec tie D). Hierop is perceel 234 aangegeven met volle molen. Ook is een sterretje ingetekend. Op bladzijde 116 vinden we de verklaring van de perceelnummers. Hier blijkt dat de perceelnummers 231, 233 en 234 bekend stonden onder de naam de Volmolen of Vollemolen. In een vollemolen werd door wind- of waterkracht een aantal hamers of stampers in wer king gesteld die er voor zorgden dat onder toevoe ging van zeep en vollersaarde (vettige klei) lakense stoffen in een bak met water vervilt werden, met andere woorden winddicht gemaakt werden. We mogen aannemen dat deze molen op windkracht liep en dat het aan de rand van het meertje stond, omdat men daaruit schoon water haalde voor de bak waarin de lakense stof door op en neer gaande houten hamers werd geplet. Schraag vermeldt dat in 1659 de molen er nog was. Op sectie D.234 met aangege ven waar de molen stond. Stippellijnen geven sloten aan, besluit Schraag. Uit een akte van 26-6-1623 blijkt dat de molen ver vóór 1623 verplaatst is naar het huidige punt. Voller Gerrit Jansz verkoopt dan de helft van de Waterkoog, waaraan eertijds de vollemolen heeft gestaan. Gelein Jansen is in het bezit van een kaart waarop de plaats van de volmolen eertijds was. Op mijn in dit artikel afgedrukte schets is deze plaats aangegeven met een kruisje met het woord eertijds erbij. Op 8-3-1624 verkoopt Gerrit Jansz de volmolen aan Albert Ariensz voor 1025 carolus gulden. Op de kadastrale kaart van 1953 (pagina 113), vóór de ruilverkaveling, komt de naam vollemolen nog steeds voor, evenals de perceelnummers 233 en 234. De situatie op de kaart van 1969, pagina 112, toont de schaalvergroting na de ruilverkaveling. Ook is er een Kadijksweg ontstaan. Bij nauwkeurige meting blijkt dat de volmolen nu heeft gestaan in het midden van perceel 15, een halve centimeter van de perceelsgrens (een tocht) aan de bovenkant, beter gezegd aan de oostkant. Topografische kaart 9B Texel, schaal 1:25000, uitga ve 1998 Op de Topografische kaart 9B Texel is al snel het res tant van perceel 15 te ontdekken, mede door de per celen 13 en 14 hier net boven. Hier is iets bijzonders te bemerken. Er loopt een klein bruin lijntje in ovaal- vorm over dit perceel en over het perceel 16, waai" nu de huizen aan de Middelton staan. Het bruine lijntje is een hoogtelijn! Hierbinnen bevond zich het meer- 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 16