Een verhaal bij een foto Brief van A.C. Groot Kormelink Reij uit Groenlo aan de Historische Vereniging Texel, gedateerd 28 augustus 2002: Mijne dames en heren, Bij een bezoek aan 't brandweermuseum in Borculo was ik verrast bij het zien van een brandweerwagen afkomstig van Texel omdat ik zelf op Texel ben geboren en in 1960 naar de Achterhoek ben ver huisd. Naar aanleiding hiervan heb ik een vraag en mis schien is er iemand in uw vereniging die er achter zou kunnen komen of het om de brandweerauto gaat waarmee Jan Reij heeft gereden tijdens de Georgische opstand en of deze wagen voor die tijd al witgeschilderd was en als ambulance dienst deed. Het was een Austin, bouwjaar 1940 (bellewagen). In het brandweermuseum hing aan de wand een foto van het brandweercorps met de auto met in het mid den Jan Reij, niet in uniform, maar wel met de pet op. Er stond bij dat de wagen in oorlogstijd dienst had gedaan als ambulance. In een gesprek met de beheerder van het museum vertelde ik dat ik dacht dat het de brandweerwagen was, waarmee Jan Reij tijdens de opstand van de Russen op 6 april 1945 op Texel over het hele eiland gewonden ophaalde met gevaar voor eigen leven. Ik heb geprobeerd zelf wat speurwerk te doen en begon bij thuiskomst dadelijk in het boekje Tragedie op Texel van V.d. Vlis en vond op blz. 33 dit: 'Jan Reij, een man van weinig woorden, maar van de daad, was sedert de vroege morgenuren met een witgeschilderde auto dwars door de vuurlinies gereden om gekwetsten, doden en stervenden naar Texla of het Noodziekenhuis te brengen'. In het boek Nederlands laatste slagveld van Bartels en Kalkman lees ik op blz. 158: 'Er moet worden gemeld, dat de onvolprezen'Jan Reij met zijn amu- blanceauto, waarvan de ruiten inmiddels aan scher ven waren geschoten, ook hier bijzondere diensten heeft verricht' (dit handelde over vervoer van gewonden uit Oudeschild). Over Oost en Oosterend wordt op blz. 243 verteld dat vanuit een noodzie- kenhuisje daar ingericht, het vervoer van ernstige gewonden plaatsvond met de bekende ziekenauto met de kalme Jan Reij naar Den Burg naar 't nood ziekenhuis daar. Wat meer duidelijkheid over de geschiedenis van een dergelijke auto zou het juist voor de bezoekers interessanter maken. Met de wens dat iemand uit uw vereniging mij verder kan helpen en meer gegevens boven water kan halen sluit ik. met vriendelijke groet, A.C. Groot Kormelink Reij (Reacties naar de redactie) 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 15