Het gezin was op 2 maart 1817 uit Zwitser land vertrokken en komt op 3 januari 1818 in New Castle aan! Uit de gegevens van de heer Alberts uit Krommenie blijkt, dat de burgemeester/ schout Reinbach ten onrechte van de gouverneur op zijn kop heeft gehad. De mis standen betroffen niet de 'April' maar het Russische schip 'Nadesta'. De gouverneur had de brief van Wardenburg niet correct geïnterpreteerd. Kapitein Dirk Cornelisz de Groot zorgde, in tegenstelling tot veel kapiteins in die dagen, juist wel goed voor zijn passagiers. Daardoor kwam hij meerdere malen in aanvaring met de nieuwe vertegenwoordiger van de be vrachter. Die vroeg, ondanks alle ellende aan boord, meerdere malen om uit te zeilen en dit alleen omwille van de centen. De kapitein weigerde dat pertinent. Toen het er in eerste instantie naar uitzag dat Waardenburg en Reinbach geen medewer king wilden verlenen, nam De Groot het op voor zijn passagiers. Hij dreigde om de ankertouwen te kappen en het schip richting Nieuwediep te laten drijven om daar te stranden. Mocht de wind daarvoor niet gunstig zijn dan zou hij het schip op Texel aan de grond laten lopen, dan waren de autoriteiten wel gedwongen een helpende hand te bieden. Op dat moment was de kapitein echt ten einde raad. Er lagen ongeveer 40 dode mensen aan dek en de stank was ondraaglijk. Het was de kapitein uitdrukkelijk verboden deze mensen een zeemansgraf op de Rede te geven. In Oude- schild mochten ze ook niet (meer) worden begraven. Het dreigement van Dirk Cornelisz de Groot had wel tot gevolg dat de gestorvenen per sloep naar 't Horntje gebracht werden en daar door Texelse werklieden konden worden begraven. In die tijd werd ook de quarantaine op Wieringen geregeld. Tenslotte De heer Alberts is ook in het bezit van kopieën van diverse brieven van de gouverneur aan Reinbach. Ook ontving ik van hem kopieën van de originele passa gierslijsten. Van Gerrit Gerrits van het Maritiem- en Juttersmuseum ontving ik een ingekleurde kaart van de westzijde van het eiland Wieringen. De quarantaineverblijven op Wieringen zijn duidelijk ingetekend. De bibliotheek van de Historische Vereniging Texel ontving van de heer Alberts het boek getiteld: Het pinkschip 'April', kapitein D. C. de Groot. De passagierslijsten en de kaart van Wieringen zijn inmiddels in Amerika aangekomen. Wil Braam archivaris Gemeente Texel Met dank aan Cor Reij, J. Alberts, G. Wallrath, Gerrit Gerrits, Het Maritiem- en Jutters Museum 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 9