Verhaal bij een foto Deze foto kregen we van mevr. Naatje Slaman-Witte. Marretje Witte-Bakker (links vooraan) is haar moeder. Vriendinnen: vlnr staand: Cornelia Witte (St. Donatus x H. Keesom), Anna Witte (x Maarten Veeger), Cornelia Bakker Kld (Spang), Cornelia Kuip (den Burg, Warmoesstraat), Mary Bakker-Commandeur (den Hoorn); vlnr zittend: Marretje Witte-Bakker (Bloemwijk, eerst Spang), Nelly Smit (Zevenhuizen), Catrien Witte Jd (den Hoorn) Vanaf hun achttiende jaar droegen meisjes en vrouwen de Texelse kap. Deze foto van omstreeks 1910 is gemaakt in de tijd toen de kap in onbruik begon te raken. Het aanschaf fen van een nieuwe kap met alles erop en eraan was een kostbare zaak, en niet ieder een kon zich dat in die tijd veroorloven. Voor al jonge vrouwen wilden bovendien liever met de mode meedoen en daar hoorde natuurlijk een mooie hoed bij. In hun enthousiasme hadden ze de neiging een wat al te overdadig opgetuigd exemplaar te kopen, zoals je hier ziet op deze foto. Toen ik dit plaatje zag, moest ik denken aan een verhaal, dat mijn moeder vertelde. Mijn moeder, Leentje Witte, werkte rond 1916 als 'hoedenmodiste' bij juffrouw Rina Smit, die een winkel met atelier had op de hoek Vismarkt-Binnenburg. Eens in de zoveel tijd kwam uit Amsterdam met de beurtschipper een grote kist met nieuw materiaal: strooien en paardenharen basishoeden, en verder zijde, crêpe, linten en strikken, kunstbloemen, vogelveren, tule, kunstfruit, enz. Heel opwin dend was het voor de jonge modistes als de kist openging met prachtige spullen volgens de laatste mode! Je kon in Rina's atelier een basismodel kie zen en dan zelf bepalen hoe je je hoed opge maakt wilde hebben. Dat werd niet altijd een voorbeeld van goede smaak. Mijn moeder vertelde dat de jonge modistes in het atelier achter in de winkel soms in een deuk lagen als weer eens een rijke boerin uit de Polder de deur uitging met een wangedrocht, opge tuigd met vooral veel, en de duurste materia len! Hoewel Rina Smit graag en met veel smaak advies kon geven, werd er niet altijd gebruik van gemaakt.... G.E. Dros 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 19