Maarten 't Hart Vraag bij een foto Hanna v. Heerwaar den en Simon Dros zaken. Wij geven volkomen macht, autoriteit en uitdrukkelijk bevel, delen mede en beve len al onze officieren, dienaren en onderda nen dat zij deze zaken ernstig nemen en ge hoorzamen in al het gene dat onze troon wet telijk toekomt en zij verbeuren kunnen. Gegeven in Den Haag onder ons zegel dat wij daar gebruiken, hierop gedrukt op de 24e januari anno 1535, Hollandse tijd van ons Keizerrijk van Spanje tot de Elbe. Eronder stond geschreven: ondertekend als vervangers van de stadhouder-generaal van de Keizer, de eerste en andere raden van Holland, Zeeland en Friesland. Gecollationeerd (vergeleken) met het origi neel en in orde bevonden (daermede t'accorderen). In rekenschap van mij ter stede en eiland Texel. F A. Falckoogh Het is niet voor niets dat het plakkaat van 1535 uit de tijd van Karei V in 1579 wordt her haald: we zitten midden in de opstand tegen Spanje. De 80-jarige oorlog is in 1568 begon nen, Amsterdam was nog Spaansgezind tot 1578. De akte ging echter nu niet meer uit van Keizer Karei V maar van het opstandige gewest Holland met als stadhouder Willem van Oranje, die deed alsof hij zijn heer, de Koning van Spanje, Philips II, nog als stad houder erkende. (Uit het Wilhelmus: De Ko ning van Hispanje heb ik altijd geëerd.) De Geuzen op hun schepen stroopten desnoods Texel af als zij zelf proviand nodig hadden bij hun strijd tegen de Spanjolen. Ook het plakkaat van 1535 had een oorzaak. Karei V had nog niet alle Hollandse gewesten in zijn bezit. Hij was wel in 1515 Heer der Ne derlanden geworden, maar moest nog vele Nederlandse gewesten veroveren. Succes sievelijk kreeg hij Friesland (1524), Utrecht en Overijssel (1528), Groningen en Drente (1536) in handen. De Hertog van Gelre gaf echter niet op. Zijn aanvoerder Maarten van Rossum voerde vele plundertochten uit naar Friesland en deze streken. Eerst in 1543 kwam ook Gelderland en Noord-Limburg on der heerschappij van Karei V. We kunnen dus concluderen dat dit plakkaat is opgesteld als gevolg van plunderingen op Texel in 1535 door vijandige Gelderse stro pers en in 1579 door Falckoogh opnieuw uit de kast werd gehaald om plunderende Geu zen, hoewel 'eigen' troepen, in de begintijd van de 80-jarige oorlog te kunnen vervolgen. Den 26e Maart 1571 werd de kerk van Den Burg door de Watergeuzen gebeeldstormd. Tegelijk verbrandde ook het huis van de Schout. Noot 3: Tegenw. Staat der Ver. Ne- derl. Deel VIII blz. 594. (Cor Reij) Deze foto werd ge schonken door mw Nettie Jongejan-Boon en is waarschijnlijk genomen in 1929. We willen graag weten wie er op deze foto staan, waar die geno men is en bij welke gelegenheid. Reacties s.v.p. naar Groene- plaats 10, 1791 CC Den Burg. fotoarchief HVT 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 18