"De receptie bij het afscheid van de zusters werd druk bezocht", schreef de T C. op 29 april 1999: "Vele honderden mensen kwamen persoonlijk afscheid nemen van de zusters. Gedurende 63 jaar zijn ze van zeer grote maatschappelijke betekenis geweest op ons eiland." "Onze zusters, wat zullen we ze missen", verzuchtte mevrouw P.C. Bakker-de Graaf. In haar leven had ze ettelijke keren met de zus ters te maken gehad, zoals bij de geboorte van haar kinderen in de oorlog. Beladen met geschenken zijn de zusters naar Beverwijk vertrokken naar huize "Santa Maria". Modern complex gereed in 2000 Nieuwe Sint Jan kost f 11.500.000,- Enige commotie ontstond er toen werd verno men dat het 'oude gebouw' zou worden ge sloopt. "Kapitaalvernietiging"! "Maak er ap partementen in voor één- of tweepersoons huishoudens; geef de jongeren een kans om tegen een redelijke huur op eigen benen te gaan staan, maar sloop het in godsnaam niet!" Heeft dat allemaal geholpen? De T.C. van 13 augustus meldt: "Het huidige verzorgingshuis Sint Jan aan de Beatrixlaan maakt plaats voor een complex van drie ge bouwen die onderling met elkaar worden ver bonden.. Er komen zeventien huurapparte- menten voor senioren aan de Beatrixlaan. Aan de Noordwester komt een woongebouw met 15 koopappartementen en in het midden wordt een wijksteunpunt gerealiseerd met medische en andere voorzieningen die de bewoners in staat stellen zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Naar verwach ting is het nieuwe Sint Jan begin 2002 gereed". Géén jeugd! Wél senioren! "De appartementen gaan als warme broodjes over de toonbank", schrijft de T.C. op 17 au gustus. Ruim 30 personen hebben zich laten inschrijven. Ja, zo gaat dat. Ons Sint Jan wordt toch eerst nog even platgegooid en daarna zal er een woningencomplex verrijzen van (gedeeltelijk) vier woonlagen. Buurtbewo ners hebben al geklaagd dat hun woning in waarde zal dalen. Kom, kop op, ga met me mee naar het verleden. Wat waren toen veel mensen arm! Tja, alleen de rijken hadden geld. Daarom was er veel zorg nodig en dat heette toen gewoon 'Armenzorg'. Dus laten we vooral niet gaan klagen van weelde! Vroeger, lang geledenl Laten we teruggaan in de tijd. We moeten ons gaan afvragen hoe lang de zorg voor de armen en de ouderen op Texel bestaat. Een bron van gegevens vormt het geschrift van de Zeer Eerwaarde Heer Wilhelmus Adri- anus Putman, die van 1864 tot 1869 aan het hoofd stond van de R.K. Parochie aan den Burg op Texel. Onder de titel: "Eenige aante keningen betrekkelijk de Parochie den Burg Texel, begonnen in 1868", noteerde hij de geschiedenis van de R. K. Kerk. Deze aan tekeningen werden door de heren van Heer waarden en Zijm gebundeld. Ik ben zo vrij om hiervan ruim gebruik te maken. De Jager en Kikkert schrijven in hun boek: "Van het Clijf tot den Hoorn" op blz. 32: "Reeds in de oudste literatuur heerst onzeker heid over het tijdstip waarop Texel een eiland werd. Zo wordt in een lijst van goederen ge wag gemaakt van Texel als een eiland. Deze lijst werd omstreeks 900 opgesteld door de St. Maartenskerk van Utrecht. Maar in een giftbrief van Keizer Otto II van september 985, schrijft deze aan Graaf Dirk II over de landstreek Texel." Die onzekerheid heerst nog steeds. In de re cente Bodemkaart van Nederland (v. Wallen burg c.s., 1986) die de situatie van vóór het jaar 1000 weergeeft, wordt Texel reeds als een eiland getekend. We gaan terug naar het werk dat door pas toor Putman is aangevangen. Zijn opvolgers zullen zijn aantekeningen met het grootste genoegen hebben gelezen. Bovendien wer den ze min of meer verplicht het werk voort te zetten, 'opdat het niet onwaarschijnlijk is dat er nog eenmaal eene geschiedenis der Ka- 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 5